REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zawał serca – bo liczy się czas

To dobra wiadomość dla mieszkańców Zgierza i regionu. Od wiosny tego roku działa w naszym mieście centrum kardiologii MED-PRO. Trafiają tu pacjenci z zawałem mięśnia sercowego, a więc w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. W takich przypadkach liczy się czas, dlatego powstanie ośrodka oznacza lepsze warunki opieki medycznej dla wszystkich mieszkańców powiatu zgierskiego. 

26 października w siedzibie centrum przy ul. Parzęczewskiej 35 w Zgierzu odbyła się konferencja prasowa pt. „Zawał serca – bo liczy się czas”. Wzięli w niej udział prezydent Zgierza Iwona Wieczorek, Agnieszka Jóźwik – Prezes Zarządu MED-PRO, Beata Świątczak – kierownik podziału Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, Tomasz Tołłoczko – Naczelnik Wydziału Zdrowia UMZ, Andrzej Frach – dr. n. med. Specjalista kardiolog oraz Dariusz Zawadzki – ratownik medyczny Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. 

Od czasu kiedy działa centrum, czyli dokładnie od 31 marca 2011 r. przewinęło się przez nie 250 pacjentów. Oddział wyposażony jest w 24 łóżka, w tym 8 przeznaczonych do intensywnej opieki kardiologicznej. Znaczna większość, bo 90% pacjentów pochodzi ze Zgierza, ale trafiają tu osoby również z Aleksandrowa Łódzkiego, Ozorkowa czy Konstantynowa Łódzkiego. 
Wcześniej pacjentów z zawałem mięśnia sercowego zgierskie karetki musiały przewozić do Łodzi. Najczęściej trafiali oni do szpitala przy ul. Sterlinga. Powstanie prywatnego oddziału w Zgierzu oznacza, że znacznie skrócił się czas transportu pacjenta, a czas to kluczowy czynnik przekładający się bezpośrednio na szanse przeżycia osoby przechodzącej zawał. 
Obecnie wszystkie karetki w Polsce wyposażone są w defibrylatory, które dokonują badania EKG pacjenta. Dzięki systemowi Lifenet zapis badania wysyłany jest z karetki drogą radiową do szpitala zanim pacjent jeszcze trafi na oddział. Lekarz w centrum jest zatem przygotowany na przyjęcie pacjenta. 
Uczestnicy środowej debaty starali się położyć nacisk na profilaktykę zdrowotną. Radzili też, by nie lekceważyć żadnych objawów bólu w klace piersiowej. 
Jak zachować się w przypadkach kiedy nagle zaczyna nas kłóć w piersiach? Jeśli pojawiają się objawy zawałowe należy usiąść, wziąć tabletkę aspiryny i wezwać pogotowie dzwoniąc pod numer 999. Nie należy szukać pomocy w domu. 
Czasem pacjenci czekają kilkanaście godzin, dzień czy dwa licząc że ból sam minie. To błąd. W takich przypadkach należy z wezwać pogotowie, którego wykwalifikowani pracownicy wyposażeni w sprzęt do wstępnej diagnozy udzielą odpowiedniej pomocy oraz po rozpoznaniu bezpośredniego stanu zagrożenia życia przewiozą pacjenta do ośrodka kardiologii interwencyjnej – mówił Dariusz Zawadzki
W stanach zagrożenia życia i zdrowia, należy korzystać z numeru alarmowego 999. Numer 112 nie jest jeszcze w Polsce całkowicie wdrożony. Wybierając 112 zostaniemy najpierw połączeni z policją albo strażą pożarną, która przekaże dalej informację pogotowiu. Niepotrzebnie wydłuża to czas dotarcia pomocy do potrzebującego – zaznaczyła Beata Świątczak
Przede wszystkich zachęcamy do profilaktyki. Jako urząd wspieramy wszelkie kampanie, które wiążą się z podniesieniem poziomu opieki medycznej na terenie miasta oraz ratują życia naszych mieszkańców – powiedziała prezydent Iwona Wieczorek. – Zgierskie centrum kardiologii ma wspaniale warunki ku temu, aby dbać o zdrowie ludzkie, zapewnia godne leczenie. Należałoby życzyć sobie, aby wszystkie szpitale w kraju miały taki standard jak ten w Zgierzu
Otwarcie centrum to sprawa dla Zgierza nie do przecenienia. Na pewno uda się uratować dzięki niemu więcej osób – wtórował przedmówczyni Tomasz Tołłoczko
 
Beata Świątczak zwróciła uwagę, że problem zawałów coraz częściej dosięga młodych ludzi. Granica wieku osób narażonych na problemy kardiologiczne stale się obniża, dlatego nawet ludzie młodzi nie powinni bagatelizować objawów zawałowych. 
PRO-MED jest prywatnym ośrodkiem opieki medycznej. Ponieważ na tą chwilę nie ma podpisanego kontraktu z NFZ trafiają tu tylko pacjenci w stanie zagrożenia życia. W przyszłości kierownictwo planuje przeprowadzać jednak zabiegi z zakresu elektrofizjologii. – Mamy ku temu wszelkie predyspozycje i warunki oraz świetnie wykwalifikowaną zabrzańską kadrę
powiedziała Agnieszka Jóźwik
2 listopada na stronie internetowej www.med-pro.pl oraz Urzędu Miasta zostanie ogłoszony konkurs dla mieszkańców powiatu zgierskiego. Osoby, które wezmą udział w ankiecie i najlepiej i najszybciej odpowiedzą na pytania konkursowe otrzymają nagrody. 
 

Inne

Ciekawe artykuły