REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zdolni do służby wojskowej

Niedawno zakończyła się kwalifikacja wojskowa na terenie powiatu zgierskiego. Starostwo Powiatowe z Zgierzu wraz z Wojskową Komendą Uzupełnień w Łodzi są zobowiązane do przeprowadzenia raz w roku badań osób, które w razie potrzeby będą mobilizowane. Przez miesiąc trwały badania lekarskie osób urodzonych w 1995 roku, które poszczególne gminy wskazały jako ewentualnych kandydatów do tzw. rezerwy.

Wezwane zostały 1033 osoby, z czego 78 to kandydaci ze starszych roczników. Trzyosobowa komisja przebadała 886 mężczyzn oraz 31 kobiet, które mają np. wykształcenie medyczne. Tyko około 6 % z nich otrzymało kategorię zdrowia „D” – niezdolni do służby w czasie pokoju oraz „E” – trwale niezdolni.

Analizując powyższe dane, widzę jak zmienia się podejście młodych ludzi do służby wojskowej – mówi Grażyna Gawrych, która przez 12 lat była sekretarzem komisji w podczas kwalifikacji wojskowych. – Kiedyś dużo osób starało się udowodnić swoją niezdolność do służby, a dziś jest odwrotnie. Wielu z nich myśli o zostaniu żołnierzami zawodowymi, czy policjantami, więc nieodpowiednia kategoria zdrowia zamknęłaby tym ludziom możliwość o ubiegania się o pracę w służbach mundurowych. 

Inne

Ciekawe artykuły