REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zgierski Budżet Obywatelski – co, gdzie, kiedy?

Po raz pierwszy w długiej historii miasta władze zdecydowały o uczestnictwie obywateli w wyborze inwestycji, na które zostaną wydane publiczne pieniądze. Budżet Obywatelski to nie tylko modne i popularne działanie w samorządach całej Polski, ale przede wszystkim skuteczne narzędzie do społecznego zagospodarowania budżetu.  
 
Na realizacje pierwszego Zgierskiego Budżetu Obywatelskiego władze wygospodarowały 500 000 zł. Jeden projekt nie może przekraczać jednak 30% całego budżetu, czyli 150 000 zł. Nabór wniosków w ramach budżetu trwa już od 1 września i potrwa do końca miesiąca. W tym czasie mieszkańcy mogą konsultować swoje pomysły w ośmiu punktach znajdujących się na terenie miasta. Udzielaniem informacji, wydawaniem i przyjmowaniem wniosków zajmują się wszystkie przychodnie rejonowe, komenda Straży Miejskiej oraz dwie placówki Urzędu Miasta.
 
Każdy, kto zechce zrealizować swój projekt w ramach ZBO powinien zadbać o zebranie piętnastu głosów poparcia. Zapewni to nie tylko wstępną promocję inicjatywy, ale przede wszystkim udowodni społeczną akceptację projektu. Każda inicjatywa, która pojawi się w ramach budżetu powinna odpowiadać zadaniom własnym realizowanym przez miasto. Ustawowo przypisane zadania to między innymi: ochrona środowiska i przyrody; działalność w zakresie telekomunikacji; organizacja transportu zbiorowego; budowa i utrzymanie dróg, mostów i placów. Wszystkie zadania realizowane przez miasto można znaleźć w ustawie o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. Rozdział 1, Art. 7.
 
Zgłoszone projekty, zanim trafią pod oficjalne głosowanie mieszkańców, zostaną ocenione pod kątem formalnym. Lista poprawnie złożonych i zaakceptowanych wniosków opublikowana zostanie 22 października. Głosowanie odbędzie się w terminie 23-31 października. 
 
O tym, co powstanie w Zgierzu dzięki wprowadzonemu budżetowi obywatelskiemu dowiemy się 2 listopada, gdy opublikowana zostanie lista zwycięskich projektów. 
 
Więcej informacji oraz aktualności na:
 
www. budzet.zgierz.pl
 

Inne

Ciekawe artykuły

W czym pomoże dobry adwokat?

W profesjonalnej kancelarii adwokackiej możemy uzyskać rzetelną poradę prawną czy rozwiązać różnego rodzaju problemy z prawem. Doświadczony adwokat zawsze indywidualnie podchodzi do każdego klienta, dlatego

Jakie są rodzaje noży masarskich?

Noże są niezbędnym wyposażeniem w każdej kuchni. Aby obróbka żywności, zwłaszcza mięsa mogła być wykonywana w sposób komfortowy i bezpieczny, powinniśmy posiadać najwyższej jakości sprzęt.