REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zgierski Kaziuk po raz ósmy

W sobotę 3 marca 2012 r. na pl. Jana Pawła II już po raz ósmy odbył się jarmark kaziukowy. Impreza przybliża mieszkańcom województwa tradycję wileńskich kaziuków. Na jarmarku, jak zawsze znalazły się prezentacje, sprzedaż wyrobów kresowych oraz rękodzieła ludowego z Wileńszczyzny. Jak co roku największą popularnością cieszyły się palmy, chleb, miody, serca piernikowe oraz wyroby z drewna czy inne wyroby regionalne. Również lokalni wystawcy mieli okazję zaprezentować swoje artykuły. Między straganami znalazło się także miejsce na występy artystyczne. 

Jarmark to główna, ale nie jedyna odsłona wydarzenia. Dzień wcześniej w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Zgierzu miało miejsce spotkanie z delegacją rejonu solecznickiego. 
 
Innym stałym punktem imprezy jest „koncert kaziukowy”, podczas którego zobaczyć można występy zespołów ludowych z Wileńszczyzny, a także regionu łódzkiego prezentujące polski folklor.  W tym roku na scenie pojawiły się zespoły: "Jawor" z rejonu wileńskiego oraz zgierski Zespół Pieśni i Tańca "Boruta".
 
„Kaziuk” odbywa się na pamiątkę św. Kazimierza Królewicza, syna króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Na Litwie jego historia liczy już ponad 300 lat. W tradycji stanowił element przygotowania do Wielkanocy. W tym dniu sprzedaje się specjalnie przygotowane na Niedzielę Palmową kolorowe palmy. 
 

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a