REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zgierz i Ziemia Zgierska w Operacji Łódzkiej 1914 r. – Ślady przeszłości

Prezydent Miasta Zgierza i Dyrektor Muzeum Miasta Zgierza zapraszają na XXXVII Zgierskie Spotkania Muzealne, które odbędą się 20 listopada 2014 r., o godz. 17:00.

Wykład pt. „Zgierz i Ziemia Zgierska w Operacji Łódzkiej 1914 r. – Ślady przeszłości” wygłosi Adam Zamojski (Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Zgierza).

Łódź, położona w zaborze rosyjskim stanowiła ważny i dobrze funkcjonujący ośrodek przemysłowy i komunikacyjny. W wyniku wojny i podejmowanych planów strategicznych miasto znalazło się w centrum linii frontu. Operacja Łódzka roku 1914, nazywana jest często Bitwą Łódzką. To tu m.in. zaczął się historyczny odwrót zaborców z ziem polskich. To właśnie podczas Operacji Łódzkiej zostały użyte pierwszy raz na froncie wschodnim samochody pancerne. To pod Bolimowem, w okolicach Łodzi, Niemcy przeprowadzili pierwszy atak gazowy na froncie wschodnim.

Podczas wykładu pokazane będą m.in. zdjęcia z tamtego okresu, składy korpusów niemieckich i rosyjskich walczących w okolicach Zgierza oraz szkice pozycji bojowych.

Zapraszamy do Muzeum Miasta Zgierza, ul gen. J. H. Dąbrowskiego 21, Wstęp wolny!

Zapraszamy również do wzięcia udziału w spacerach historycznych – śladami cmentarzy i mogił Operacji Łódzkiej:

22 listopada 2014 r. (sobota) – Miasto Zgierz

Długość – 10 km

Zbiórka o godz. 10:00 na przystanku autobusowym ul. Staffa – przed zakrętem w ul. Tuwima.

Trasa: cmentarz w lesie Krogulec – cmentarz żydowski – cmentarz ewangelicki – Kurak – Las Okręglik – Łódź, ul. Sianokosy – Las Okręglik (ognisko o godz. 13:30).

 

29 listopada 2014 r. (sobota) – Gmina Zgierz

Długość – 12 km.

Zbiórka o godz. 7:40 na stacji kolejowej Zgierz.

Przejazd pociągiem do przystanku Swędów – odjazd pociągu o godz. 7:46, uczestnicy nabywają bilety u konduktora – przyjazd do Swędowa  o godz. 7:59.

Trasa: cmentarz ewangelicki w Swędowie – Szczawin, cmentarz rzymskokatolicki – Biała, miejsce po cmentarzu wojennym – Dzierżązna, cmentarz wojenny – Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej (ognisko o godz. 11:00).

Udział w spacerach historycznych jest bezpłatny.

Zaprowiantowanie uczestników na trasie we własnym zakresie.

Prosimy o zabranie gorącej herbaty w termosie oraz kiełbasek i pieczywa na ognisko.

Organizatorzy spacerów nie zapewniają powrotu z mety spacerów. Ewentualny powrót  do centrum Zgierza komunikacją zbiorową:

– z lasu Okręglik (22.11) możliwy autobusem miejskim nr 6

– z GOK w Dzierżąznej (29.11), busem  komunikacji międzygminnej: Stryków – Kębliny – Biała – Zgierz (ul. Kolejowa) , odjazd z Dzierżąznej o godz. 12.15; koszt ok. 9 zł, komunikacja wymaga potwierdzenia u przewoźnika w sobotę po dojeździe na przystanek PKP Swędów.

Dodatkowe informacje pod nr tel. 503 007 726

Inne

Ciekawe artykuły