REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zgierz pamięta o weteranach powstania styczniowego z 1863 r.

W sobotę, 22 stycznia 2012 roku, w Zgierzu odbędą się lokalne uroczystości związane z upamiętnieniem przypadającej tego dnia 149. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
 
O godz. 12:00 na Starym Cmentarzu przy ul. Księdza Piotra Skargi w Zgierzu Prezydent Miasta Zgierza, dr Iwona Wieczorek wraz z mieszkańcami złoży kwiaty i zapali znicze na mogiłach Weteranów Powstania: Józefa Popiołkiewicza, Rafała Rajskiego, Teofila i Marii z Hollendrów Pietrusińskich oraz Włodzimiery z Jodłowskich Krąkowskiej, spoczywających na najstarszej zgierskiej nekropolii.
 
W okresie międzywojennym weterani powstania styczniowego cieszyli się powszechnym szacunkiem społeczeństwa. Otrzymywali specjalne renty państwowe. Po 1945 r. ich groby zostały zapomniane. Władze miasta zainicjowały starania o objęcie opieką zgierskich mogił Weteranów Powstania. Wcześniej groby te nie były nawet ujęte w jakiejkolwiek ewidencji. Nawiązane zostały kontakty z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie oraz Łódzkim Urzędem Wojewódzkim w Łodzi. Jako pierwsze wykonane zostało granitowe upamiętnienie na mogile Józefa Popiołkiewicza (zmarł w 1891 r). Zadanie to w znacznej części dofinansowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Nagrobek poświęcono 22 stycznia 2006 r. 
 
W 2007 roku wykonano tablicę upamiętniającą na grobie zmarłego w 1907 r. Rafała Rajskiego. Przedsięwzięcie powyższe w znacznej części sfinansowała również Rada Ochrony Pamięci przy udziale Towarzystwa Przyjaciół Zgierza. W 2007 roku odnowiony został także pomnik na grobie Teofila i Marii z Hollendrów Pietrusińskich. W Powstaniu uczestniczyli oboje, a Teofil był setnikiem powstańczym. To zadanie sfinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Łodzi przy udziale środków z budżetu miasta Zgierza. 
 
W 2009 roku rozpoczął się remont kwatery rodziny Krąkowskich. Spoczywająca tu Włodzimiera z Jodłowskich Krąkowska była również uczestniczką Powstania Styczniowego (zmarła w 1923 r.) i wdową po powstańcu, Maksymilianie. Obok w kwaterze spoczywa ich córka, Felicja Krąkowska, zasłużony zgierski pedagog. W remoncie kwatery uczestniczyli wspólnie: Towarzystwo Przyjaciół Zgierza (w ramach zbiórki publicznej przeprowadzonej przed cmentarzem w latach 2008-2010), Urząd Miasta Zgierza (sfinansował część prac przy wystawieniu nowego grobowca z piaskowca na grobie Felicji Krąkowskiej) oraz Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Łodzi (ogólne prace renowacyjne całej kwatery wraz z upamiętnieniem z rysunkiem powstańczego orła). Prace zakończono latem 2010 roku. 
 
Poszczególne etapy prac renowacyjnych na mogiłach weteranów powstania styczniowego stają się inspiracją do upamiętniania corocznie bohaterów walk niepodległościowych, którzy spoczywają na zgierskim cmentarzu. W ten sposób miasto oddaje hołd bohaterom powstania, o których już nie zawsze się pamięta.

Inne

Ciekawe artykuły

Kredyt czy pożyczka – co lepsze?

Problemy ze spinaniem domowego budżetu narastają zdecydowanie szybciej niż możliwości radzenia sobie z nimi. Czasami pozornie niegroźna awaria samochodu może skutkować rozdmuchanymi wydatkami, które dokonują

Jak zarządzać wydajnością przedsiębiorstwa w chmurze?

Funkcjonowanie przedsiębiorstwa w warunkach nowoczesnej gospodarki rynkowej warto wspierać innowacjami technologicznymi, które poprawiają wydajność biznesową i umożliwiają redukcję kosztów zarządzania. Ogromny potencjał kryją w sobie

Bezpieczna podróż z dzieckiem to podstawa

Masz dziecko i zastanawiasz się jak bezpiecznie poruszać się po drodze, aby zapewnić sobie i dziecku jak największy poziom bezpieczeństwa? Wiesz doskonale, że fotelik samochodowy

Jak wybrać biuro księgowe

Wielu przedsiębiorców prowadzi swoją księgowość samodzielnie. Wymaga to jednak nauki księgowości krok po kroku, a przede wszystkim czasu, który można przeznaczyć na dodatkowy projekt lub