REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zgierz podpatruje Aleksandrów

 Osiedle domów  socjalnych, a także nowo oddany do użytku blok z 82 mieszkaniami komunalnymi obejrzeli  w środę 5.01.2011 r. w Aleksandrowie Łódzkim zgierscy urzędnicy wraz z panią prezydent Iwoną Wieczorek. Celem wizyty zgierskiej delegacji było podpatrzenie, jak władze Aleksandrowa poradziły sobie z problemami mieszkaniowymi w swoim mieście. 

Aleksandrowskie osiedle domów socjalnych jest ewenementem w skali kraju. Powstało w 2008 r. i składa się z trzech domów zbudowanych w technologii fińskiej. Gotowe elementy gmina zakupiła w Hamburgu, gdzie budynki spełniały rolę osiedla dla uchodźców. W każdym z domów jest 9 pokoi, na każde cztery lub pięć pokoi przypadają dwie łazienki oraz wspólna kuchnia. Do dyspozycji mieszkańców jest świetlica. W ramach resocjalizacji mieszkańcy domów socjalnych są objęci programami wyjścia z wykluczenia społecznego i aktywizacji zawodowej. Budowa osiedla dla najuboższych kosztowała gminę 800 tys. złotych. Władze Zgierza rozważają możliwość skorzystania, choćby w części, z aleksandrowskich wzorców.

Na zbudowanie całego osiedla domów socjalnych miasta nie stać, ale być może na początek uda się postawić  w Zgierzu choć jeden taki obiektmówi prezydent Zgierza Iwona Wieczorek
 
Sprawa jest pilna i wymaga zdecydowanych decyzji, bo problem mieszkaniowy nabrzmiewa w Zgierzu coraz bardziej. Od ponad 25 lat w naszym mieście nie powstały żadne nowe mieszkania komunalne, ani socjalne. Tymczasem w kolejce na takie mieszkania czeka ponad 500 osób, z czego 200 to lokatorzy z wyrokami eksmisyjnymi.  Domy socjalne na wzór aleksandrowskich miałyby powstać właśnie z myślą o  tych ostatnich.
 

Inne

Ciekawe artykuły