REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zgierz rusza z głęboką termomodernizacją budynków oświatowych

 Nawet 60% ma wynieść średnia szacowana oszczędność energetyczna zgierskich budynków oświatowych po zakończeniu realizacji projektu hybrydowego „Kompleksowa termomodernizacja budynków na terenie Miasta Zgierza” (według audytów energetycznych). Dla porównania: przyjmuje się, że średnia oszczędność energii po termomodernizacji budynku wynosi 25%. 29 lipca 2016 r. Instytucja Pośrednicząca (Stowarzyszenie ŁOM) wezwała Gminę Miasto Zgierz do złożenia wniosku aplikacyjnego dla tego projektu z wyznaczonym nieprzekraczalnym terminem złożenia dokumentacji do końca października. Celem tego projektu jest m.in. głęboka termomodernizacja Miejskiego Żłobka im. Koziołka Matołka oraz budynków oświatowych, tj. przedszkoli, szkół, gimnazjów i liceum (łącznie 23 budynki), stanowiących własność Gminy Miasto Zgierz.

 
Przed Gminą Miasto Zgierz ostatnia tura dialogu konkurencyjnego, w wyniku którego zostanie wyłoniony partner prywatny w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP), odpowiedzialny za zaprojektowanie, wykonanie prac termomodernizacyjnych i remontowych wraz z ich sfinansowaniem.
 
Zanim do tego dojdzie, miasto planuje zakończyć procedury wyboru partnera prywatnego oraz rozpocząć opracowanie projektów i procedur uzyskiwania stosownych pozwoleń tak, aby jak najszybciej przystąpić do zaplanowanych prac. Projekt powinien zakończyć się w III kwartale 2018 r.
 
Dodam jeszcze, że jeśli chodzi o  formułę PPP, to Zgierz jest absolutnym pionierem w województwie łódzkim, a realizowany przez nas projekt jest jednym z największych w Polsce pod względem zakresu i wartości wśród projektów ESCO (projekty termomodernizacyjne). W naszym przypadku maksymalna wartość dofinansowania to 35 mln 262 500 PLN.  Termomodernizacja miejskich szkół, przedszkoli i żłobka przyczyni się z jednej strony do znacznych oszczędności, które miasto ponosi obecnie w związku z ich eksploatacją, z drugiej zaś do podniesienia estetyki budynków, które zostaną przy tej okazji wyremontowane.
 
Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Inne

Ciekawe artykuły

Jaka pompa do podlewania ogrodu ze zbiornika?

Pielęgnacja ogrodu to dziedzina wymagająca nie tylko wiedzy, lecz przede wszystkim systematyczności. Przy dużej powierzchni terenu zewnętrznego, warto posiłkować się automatycznymi rozwiązaniami nawadniającymi, dzięki którym

Wigilia w hotelu? Pomysł na Święta nad morzem!

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który każdy pragnie spędzić z najbliższymi. Pięknie ustrojona choinka, wyśmienite potrawy, apetyczne ciasta, wspólne śpiewanie kolęd, łamanie opłatkiem i

Gdzie warto polecieć na wakacje zimą?

Uwielbiasz słońce i wysokie temperatury, a w październiku najchętniej zapadłbyś w sen zimowy? Gdy za oknem zimno, ciemno i szaro, wybierz się na egzotyczne wakacje