W naszym mieście należy spodziewać się liczniejszych kontroli drogowych niż dotychczas. Powód? Dochodzi tu do zbyt wielu wypadków i kolizji. Pracownicy z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi opracowali mapę niebezpiecznych odcinków województwa łódzkiego. To te miejsca, gdzie w ubiegłym roku dochodziło do największej ilości zdarzeń drogowych. Z analizy wynika, że w dużym stopniu są to drogi krajowe, które przebiegają przez miasta. A Zgierz, do małych nie należy, w dodatku, przebiegają tu dwie drogi krajowe (1 oraz 71) oraz jedna wojewódzka (702). W efekcie w samym mieście i jego bliskiej okolicy doszło w 2010 r. do aż 41 wypadków.
Dlaczego? Na co dzień ruch w mieście jest duży, a do tego dochodzi tranzyt oraz połączenia tramwajowe. Ulice są wąskie, a o remontach się nie myśli lub brakuje pieniędzy. Starcza tylko na bieżące łatanie dziur. Szczególnie niebezpieczna jest czteropasmowy odcinek jedynki od wysokości os. Kurak do centrum miasta, który nie oddzielony jest pasem zieleni czy choćby bandą ochronną. Kierowcy którzy stoją w korkach od strony Łodzi (ul. Łódzka) czy od strony Ozorkowa (ul. Ozorkowska) chętnie potem wciskają mocniej pedał gazu, aby odreagować i nadrobić stracone minuty. Do tego dochodzą również wzniesienia, które kuszą, aby się rozpędzić (zagłębienie pod mostem kolejowy, ul. Łęczycka – DK-1, czy na wysokości Malinki – DW-702.
Jedynym pocieszeniem jest budowa autostrady A1, która przejmie ruch tranzytowy i powinna docelowo odciążyć jedynkę i sprawić że tirów będzie mniej.
Pierwsze miejsce pod względem ilości wypadków zajmuje Łódź. W 2010 r. na al. Włókniarzy doszło do 68 wypadków, natomiast na ul. Rzgowskiej do 35. Niebezpieczne ul. to al. Śmigłego-Rydza, Pabianicka, Aleksandrowska, dzielnice: Bałuty oraz Górna. Pozostałe miasta, do w których dochodzi do największej liczby kraks to Pabianice, Brzeziny, Głowno. Wyjątkiem są Skierniewice, pomimo tego że przez miasto wiedzie droga krajowa nr 70.
Ubiegły rok był bardziej łaskawy pod względem wypadków niż poprzednie lata, mimo to policja chce w większym stopniu poprawić bezpieczeństwo. Stąd spodziewać się można większej liczby pojazdów wyposażonych w radary oraz wideorejestratory we wspominanych miejscach.
Najczęściej sprawcami wypadków są ludzie młodzi w wieku 18-24 lata. Najniebezpieczniejszy dzień tygodnia to piątek – czas powrót do domu oraz wyjazdów weekendowych.