Zgromadzeni na pl. Stu Straconych oddali hołd rozstrzelanym tu Polakom podczas II Wojny Światowej – 20 marca 1942 r. W czwartek mija 71. rocznica tych tragicznych wydarzeń w centrum miasta. Tego dnia w samo południe, jak co roku pamięć o poległych przypomnieli składając kwiaty oraz znicze przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, miejskich spółek, zgierskich i okolicznych stowarzyszeń i organizacji, a także przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, harcerze oraz młodzież szkolna. Uroczystości odbyły się z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej.
O godz. 13:00 uroczystości przeniosły się do Lasu Lućmierskiego, gdzie w okolicach mogił ofiar znajduje się pomnik poległych.
Przypomnijmy, że 20 marca 1942 r. hitlerowcy na ziemi zgierskiej dokonały egzekucji stu Polaków. Egzekucja była zemstą za zabicie przez żołnierza polskiego podziemia Józefa Mierzyńskiego dwóch gestapowców. Masakry osób polskiej narodowości dokonano w centrum miasta, placu zwanym wówczas Placem Stodół (obecnie plac Stu Straconych). Niemieccy wojskowi zmusili okoliczną ludność – około 6. tys. osób do oglądania przebiegu masowej egzekucji.