REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zgierzanie na Jasnej Górze

Punktualnie o godz. 14:15 w środę (24.08.2011) po pięciu dniach marszu dotarła na Jasną Górę XVIII piesza pielgrzymka zgierska. W przejściu ostatniego odcinka uczestniczyło ponad 400 osób. W sumie pątnicy ze Zgierza pokonali 160 km. Najmłodszy uczestnik pielgrzymki miał 8 lat, najstarszy 88.
 
Zgierzanie wędrowali w tym roku w intencji dziękczynnej za beatyfikację Ojca Świętego – Jana Pawła II, z hasłem: "Totus Tuus". Licznie udział w pochodzie wzięła młodzież. Choć po drodze upały dawały się we znaki, nie przeszkadzało to uczestnikom iść ze śpiewem na ustach. Po drodze można było wysłuchać również homilii polskiego Ojca Świętego. W Łękawie zgierzanie modlili się za zmarłych, z kolei w Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach śluby małżeńskie odnowiło kilkadziesiąt par.

Trasa tegorocznej pielgrzymki wiodła przez Konstantynów Łódzki, Pabianice, Bełchatów, Kamieńsk, Radomsko. Wyruszających pielgrzymów żegnał poseł Marek Matuszewski (PiS), z kolei ostatnie 50 km ze zgierzanami pokonał poseł Artur Dunin (PO).

To co odróżnia tą pielgrzymkę od poprzednich jest przede wszystkim intencja. Tyle lat modliliśmy się w intencji beatyfikacji Jana Pawła II. W tym roku pielgrzymujemy w podziękowaniu za nią – mówi ks. Marcin Majda, kierownik pielgrzymki. – Bardzo mnie cieszy że ta pielgrzymka jest w duchu zgierskim, czyli pogodna, radosna, rozśpiewana, a kiedy trzeba religijna.

We wtorek do pielgrzymów dołączył poseł Artur Dunin, oferując śniadanie w postaci kanapek.

Wyruszyłem na szlak z potrzeby serca, z ciekawości oraz chęci przeżycia czegoś nowego. Z propozycją wyszedł Rafał Ogrodowczyk, brat mojego asystenta Piotra – mówi Artur Dunin. – Nie musiał mnie długo namawiać. Miałem zamiar iść od początku, ale nie było to możliwe ze względu na prace sejmowe, które przeciągnęły się do późnych piątkowych godzin wieczornych. W niedzielę z kolei uczestniczyłem w dożynkach.

Na Jasną Górę pielgrzymi dotarli w koszulkach z wizerunkiem Jana Pawła II. W jednej chwili wypuścili w powietrze 400 niebieskich i białych balonów. Później pokłonili się przed Matką Boską, leżąc krzyżem u jej stóp. Wielu z nich w oczach miało łzy.

Wspólnie z mieszkańcami Zgierza pielgrzymowali ks. Paweł Miziołek, ks. Zenon Piechota, ks. Władysław Pietrzyk, ks. Paweł Jeleń.

Inne

Ciekawe artykuły