Najpiękniejsza część jesieni, złota polska jesień, przynosi ostatnie ciepłe dni przed nadchodzącą zimą. W powietrzu unoszą się długie pajęcze nici zwane babim latem. A pod stopami szeleszczą różnobarwne liście. To właśnie drzewa tworzą tło dla tego zachwycającego jesiennego spektaklu. Przyjrzyjmy się więc tym, które wyróżniają się szczególnie podczas złotej polskiej jesieni.
Boskie klony
Chodzi tu nie tylko o wygląd tych wspaniałych drzew, ale również o przypisywane im przez pogańskich Słowian magiczne znaczenie. Miały one bowiem być opiekunami ludzi i ochraniać od grożących złych mocy. Wśród licznych gatunków klonów znajdują się zarówno mniejsze odmiany ozdobne, jak również większe, które nadają się do zapewnienia cienia latem. Wymagania dla poszczególnych gatunków i odmian są zróżnicowane. Jesienią liście klonów przebarwiają się na pomarańczowo, czerwono, purpurowo i złoto. Występują również drzewa, które charakteryzują się barwnymi liśćmi przez cały sezon. Wśród najczęściej spotykanych gatunków znajdują się klon pospolity, polny oraz jawor. Owoce mają postać tzw. skrzydlaków, czyli uwielbianych przez dzieci „nosków”.
Majestatyczne dęby
Dąb w Polsce bezsprzecznie zasługuje na miano królewskiego drzewa. Jest potężny i rozłożysty, o majestatycznym wyglądzie, a przy tym długowieczny. Najstarsze okazy w naszym kraju naprawdę pamiętają czasy królewskie. Wśród najczęściej spotykanych gatunków dęba w Polsce znajduje się dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Różnią się między sobą osadzeniem owocu i długością ogonka liścia. Mimo swoich gabarytów nie jest to drzewo, które można zasadzić tylko na wielkiej przestrzeni. Wśród odmian, które udało się stworzyć hodowcom, znajdują się również takie, które z powodzeniem nadają się do uprawy w mniejszych ogrodach. Do wzrostu potrzebują żyznych, wilgotnych gleb i dobrego nasłonecznienia. Jesienią dęby zachwycają feerią barw. Ich liście przyjmują odcienie brązu, czerwieni, żółci, i rudego. Owocem dębów są żołędzie.
Gładkie buki
Drzewa te odznaczają się charakterystyczną jasnoszarą lub popielatą, gładką w dotyku korą. W lasach najczęściej możemy spotkać buka pospolitego. W parkach sadzi się buka purpurowego, który charakteryzuje się ciemnopurpurowymi, błyszczącymi liśćmi. Buki znajdują się w gronie drzew o bardzo twardym drewnie. Lubią żyzne, próchnicze i wilgotne gleby. Mają ciemnozielone liście, których brzegi porastają małe, białe włoski. Jesienna szata buka obejmuje kolory takie jak żółty, rudobrązowy i czerwonobrązowy. Zdarza się, że liście pozostają na drzewie aż do wiosny. Owocem buka jest bukiew, która stanowi przysmak wiewiórek, sójek i dzików. Wykorzystywana jet również do produkcji oleju, który ma orzechowy smak i aromat.
Korzystając z ostatnich ciepłych promieni słońca, warto wybrać się na spacer po parku czy lesie, by móc podziwiać wspaniałe jesienne barwy tych drzew. Można się również pokusić o uprawę własnych okazów, które będą cieszyć oczy przez długie lata.