REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znamy laureatów Nagrody A. Munka

Zakończył się Konkurs o Nagrodę Filmową im. Andrzeja Munka. Jury reaktywowanego po siedmiu latach nieobecności prestiżowego Konkursu przyznało nagrody dwóm tytułom: „Daas” i „Sala samobójców”. Konkurs odbył się w ramach XVI edycji Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Nagroda jest przyznawana od 1965 roku przez PWSFTviT w Łodzi. Wśród jej laureatów znajdują się m.in. Krzysztof Zanussi, Jerzy Skolimowski, Andrzej Żuławski

 
W składzie Jury reaktywowanego Konkursu znaleźli się wykładowcy i studenci PWSFTviT w Łodzi – Filip Bajon (przewodniczący jury), Jacek Bławut, Stanisław Szymański, Marian Szukalski, Paweł Siedlik, Jakub Burakiewicz i Piotr Złotorowicz. Nagrodę im. Andrzeja Munka w kategorii Najlepszy Debiut Reżyserski przyznano filmowi "Daas" w reżyserii Adriana Panka. W uzasadnieniu Filipa Bajona, przewodniczącego jury czytamy: "Tegoroczna Nagroda Filmowa im. Andrzeja Munka w kategorii Najlepszy Debiut Reżyserski nawiązuje do tradycji i spadkobierców tych nagród. Przyznajemy ją filmowi niekonwencjonalnemu w treści oraz za wartość wizualną". W drugiej kategorii – Najlepszy Debiut Operatorski Nagrodę otrzymuje Radek Ładczuk za zdjęcia do filmu "Sala samobójców" w reżyserii Jana Komasy. „Konsekwentne zdjęcia łączące realizm z rzeczywistością wirtualną" – wyimek z uzasadnienia Filipa Bajona – zadecydowały o przyznaniu tej prestiżowej Nagrody, Radkowi Ładczukowi. Nagrody finansowe, 10.000 zł każdego laureata, ufundowała Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 
 
Zwycięskie filmy Konkursu o Nagrodę Filmową im. A. Munka staną do rywalizacji w Konkursie na Najlepszy Debiut Europejski XVI FKE Cinergia o Nagrodę Kryształowej Łódki. „Daas” i „Sala samobójców” dołączą do dziewięciu filmów zakwalifikowanych do Konkursu przez dyrektor festiwalu, Mariolę Wiktor. Oceni je jury pod przewodnictwem Krzysztofa Zanussiego. Wręczenie nagród dla laureatów Konkursu A. Munka a także ogłoszenie wyników Konkursu na Najlepszy Debiut Europejski odbędzie się w ramach Gali Zamknięcia XVI FKE Cinergia, w najbliższą sobotę, 12 listopada, o g.19 w Klubie Wytwórnia. Po części oficjalnej Gali Zamknięcia organizatorzy zapraszają na koncert Gary’ego Lucasa, amerykańskiego gitarzysty, który zagra do filmu „Dracula” z 1931 roku. 
 
XVI Forum Kina Europejskiego Cinergia odbywa się w Łodzi między 4 a 12 listopada. Organizatorzy Forum: Stowarzyszenie Łódź Filmowa, PWSFTviT w Łodzi, Urząd Miasta Łodzi i Urząd Marszałkowski w Łodzi. Projekcje festiwalowe odbywają się w Kinie Charlie w Łodzi i PWSFTviT w Łodzi. 
 
XVI FKE Cinergia trwa od 4 do 12 listopada. Projekcje odbędą się w Kinie Charlie w Łodzi i w sali projekcyjnej PWSFTviT w Łodzi. Program wydarzeń festiwalowych: www.cinergiafestival.pl, www.kinocharlie.pl.
 
 

Inne

Ciekawe artykuły