REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zostań dawcą szpiku – 11.04.2011

W poniedziałek 11 kwietnia 2011 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących im Staszica w Zgierzu przy ul. 3 maja 41 w godz. 10.00 – 16.00 już drugi raz w tym roku szkolnym odbędzie się AKCJA POBIERANIA PRÓBEK KRWI OD CHĘTNYCH DO ZNALEZIENIA SIĘ W BANKU SZPIKU. Akcja adresowana jest do młodzieży zgierskich szkół, która ma skończone 18 lat oraz wszystkich chętnych, którzy chcieliby w przyszłości pomóc ratować ludzkie życie.

Pomysłodawczynią akcji w naszym mieście jest p. Zofia Marciniak (znany w Zgierzu lekarz ginekolog – położnik), której życie po ciężkiej chorobie uratował przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Akcję przeprowadza ogólnopolska FUNDACJA PRZECIW LEUKEMII – najbardziej znana w Polsce organizacja, która pomaga chorym m.in. na białaczkę lub inne ciężkie schorzenia w znalezieniu dawcy niespokrewnionego, współpracująca z podobnymi organizacjami z całej Europy i świata.
 
Akcja rejestracji w banku szpiku zajmuje tylko chwilę. Polega na wypełnieniu krótkiej ankiety oraz oddaniu niewielkiej ilości krwi (10 ml) do badania. Osoba rejestrowana nie ponosi żadnych związanych z tym kosztów. Nie są potrzebne żadne wcześniejsze badania. Na pobranie krwi można zgłaszać się po posiłku.
 
Fundacja nie udziela informacji o wynikach badań. Każdy, kto oddał próbkę krwi zostaje umieszczony w  rejestrze potencjalnych dawców szpiku.
 
W Polsce notuje się rocznie ok. 10 tys. zachorowań na nowotwory krwi, czyli "białaczki". Jedną z metod leczenia tych chorób jest przeszczep szpiku. W ostatnich latach, dzięki niesłychanemu postępowi w dziedzinie transplantologii, leczenie przeszczepieniem szpiku stało się w pełni uznaną metodą leczenia tych chorób.
 
Wszystkie informacje na temat pobierania szpiku znajdują się na stronie: http://www.leukemia.pl/jak-zostac-dawca.html
 
Pamiętajmy:
 
  • 1. Dawstwo szpiku jest honorowe. 
  • 2 Do rejestru ALF PL3 (tzw. banku szpiku) zapisujemy zdrowych ludzi w wieku 18- 40 lat. 
  • 3. Oddanie szpiku nie zagraża zdrowiu, bo szpik szybko się regeneruje. 
  • 4. Pobrania dokonuje się z: kości talerza biodrowego (w narkozie) lub z krwi (bez potrzeby znieczulania). 
  • 5. Aby zostać kandydatem na dawcę i zostać zarejestrowanym w rejestrze dawców szpiku, wystarczy oddać 10 ml krwi. 
  • 6. W rejestrze ALF PL3 przy Fundacji Przeciwko Leukemii mniej więcej co 70 kandydat zostaje dawcą. 

Akcja w Zgierzu odbywa się pod patronatem Starosty Zgierskiego Krzysztofa Kozaneckiego.

 

Inne

Ciekawe artykuły