REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zwierzęta w kościele?

 Konie, krowy, kozy, psy, koty, króliki, papugi, chomiki, świnki morskie, a nawet rybki w akwarium można zobaczyć  dziś w zgierskich  kościołach. Wszystko za sprawą Św. Rocha – patrona  zaraźliwych chorób i opiekuna zwierząt. Dziś obchodzone jest jego święto – 16 sierpnia w kalendarzu liturgicznym przypada właśnie jego wspomnienie.

W Polsce św. Roch czczony był głównie jako patron chroniący od zarazy, następnie jako opiekun zwierząt gospodarczych, a dziś również domowych. Zgodnie z tradycją 16 sierpnia posiadacze zwierząt, w tym dzieci mogą  poświęcić  swoje pociechy – ma to je uchronić przed chorobami. 

W kościele farnym św. Katarzyny o zdrowie dla zwierząt wierni modlić się będą na mszy św. o godz. 18.00. Po nabożeństwie będzie miało miejsce błogosławieństwo pupili. Parafianie proszeni są o pozostawanie ze zwierzętami przed głównym wejściem do kościoła i na schodach.

 

Roch urodził się w Montpellier (Francja). Jako młodzieniec stracił rodziców. Ich majątek sprzedał lub rozdało biednym, a następnie wyruszył w drogę do Rzymu. Kiedy przybył do włoskiego Acquapendente opiekował się ofiarami epiedmii dżumy. Podczas 3-letniego pobytu w Rzymie dokonał wielu cudownych uzdrowień. 
 
Sam zapadł na chorobę podczas powrotu do Francji. Podania mówią, że ukrył się w Piacezie w miejscowym lesie, a pożywienie dostarczał mu pies, który pozwolił mu w ten sposób ocaleć. Przez kolejne wielki rodził się kult św. Rocha i wiara w opiekę zwierząt. 
 

 

 

Inne

Ciekawe artykuły