REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zwierzęta w kościele?

 Konie, krowy, kozy, psy, koty, króliki, papugi, chomiki, świnki morskie, a nawet rybki w akwarium można zobaczyć  dziś w zgierskich  kościołach. Wszystko za sprawą Św. Rocha – patrona  zaraźliwych chorób i opiekuna zwierząt. Dziś obchodzone jest jego święto – 16 sierpnia w kalendarzu liturgicznym przypada właśnie jego wspomnienie.

W Polsce św. Roch czczony był głównie jako patron chroniący od zarazy, następnie jako opiekun zwierząt gospodarczych, a dziś również domowych. Zgodnie z tradycją 16 sierpnia posiadacze zwierząt, w tym dzieci mogą  poświęcić  swoje pociechy – ma to je uchronić przed chorobami. 

W kościele farnym św. Katarzyny o zdrowie dla zwierząt wierni modlić się będą na mszy św. o godz. 18.00. Po nabożeństwie będzie miało miejsce błogosławieństwo pupili. Parafianie proszeni są o pozostawanie ze zwierzętami przed głównym wejściem do kościoła i na schodach.

 

Roch urodził się w Montpellier (Francja). Jako młodzieniec stracił rodziców. Ich majątek sprzedał lub rozdało biednym, a następnie wyruszył w drogę do Rzymu. Kiedy przybył do włoskiego Acquapendente opiekował się ofiarami epiedmii dżumy. Podczas 3-letniego pobytu w Rzymie dokonał wielu cudownych uzdrowień. 
 
Sam zapadł na chorobę podczas powrotu do Francji. Podania mówią, że ukrył się w Piacezie w miejscowym lesie, a pożywienie dostarczał mu pies, który pozwolił mu w ten sposób ocaleć. Przez kolejne wielki rodził się kult św. Rocha i wiara w opiekę zwierząt. 
 

 

 

Inne

Ciekawe artykuły

Pozimowe sprzątanie ulic

Służby oczyszczania miasta rozpoczęły akcję usuwania zaległego piachu czy śmieci, które po zimie zostały na zgierskich chodnikach i ulicach. W każdym tygodniu sprzątany będzie inny

Działanie kontrolne – Prędkość

19 maja 2023 roku na drogach całego kraju policjanci przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Policjanci ruchu drogowego z całego garnizonu łódzkiego, a w szczególności mundurowi

Marcin Gortat Camp 2023 w Zgierzu

Już w czerwcu 2023 roku Marcin Gortat powróci do Zgierza! Pięć miast w Polsce (Zgierz, Łódź, Chorzów, Sosnowiec, Stargard) znalazły się w tym roku na