REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zwierzęta w kościele?

 Konie, krowy, kozy, psy, koty, króliki, papugi, chomiki, świnki morskie, a nawet rybki w akwarium można zobaczyć  dziś w zgierskich  kościołach. Wszystko za sprawą Św. Rocha – patrona  zaraźliwych chorób i opiekuna zwierząt. Dziś obchodzone jest jego święto – 16 sierpnia w kalendarzu liturgicznym przypada właśnie jego wspomnienie.

W Polsce św. Roch czczony był głównie jako patron chroniący od zarazy, następnie jako opiekun zwierząt gospodarczych, a dziś również domowych. Zgodnie z tradycją 16 sierpnia posiadacze zwierząt, w tym dzieci mogą  poświęcić  swoje pociechy – ma to je uchronić przed chorobami. 

W kościele farnym św. Katarzyny o zdrowie dla zwierząt wierni modlić się będą na mszy św. o godz. 18.00. Po nabożeństwie będzie miało miejsce błogosławieństwo pupili. Parafianie proszeni są o pozostawanie ze zwierzętami przed głównym wejściem do kościoła i na schodach.

 

Roch urodził się w Montpellier (Francja). Jako młodzieniec stracił rodziców. Ich majątek sprzedał lub rozdało biednym, a następnie wyruszył w drogę do Rzymu. Kiedy przybył do włoskiego Acquapendente opiekował się ofiarami epiedmii dżumy. Podczas 3-letniego pobytu w Rzymie dokonał wielu cudownych uzdrowień. 
 
Sam zapadł na chorobę podczas powrotu do Francji. Podania mówią, że ukrył się w Piacezie w miejscowym lesie, a pożywienie dostarczał mu pies, który pozwolił mu w ten sposób ocaleć. Przez kolejne wielki rodził się kult św. Rocha i wiara w opiekę zwierząt. 
 

 

 

Inne

Ciekawe artykuły

Jaka pompa do podlewania ogrodu ze zbiornika?

Pielęgnacja ogrodu to dziedzina wymagająca nie tylko wiedzy, lecz przede wszystkim systematyczności. Przy dużej powierzchni terenu zewnętrznego, warto posiłkować się automatycznymi rozwiązaniami nawadniającymi, dzięki którym

Wigilia w hotelu? Pomysł na Święta nad morzem!

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który każdy pragnie spędzić z najbliższymi. Pięknie ustrojona choinka, wyśmienite potrawy, apetyczne ciasta, wspólne śpiewanie kolęd, łamanie opłatkiem i

Gdzie warto polecieć na wakacje zimą?

Uwielbiasz słońce i wysokie temperatury, a w październiku najchętniej zapadłbyś w sen zimowy? Gdy za oknem zimno, ciemno i szaro, wybierz się na egzotyczne wakacje