Kolejna, 17 już edycja Forum Kina Europejskiego Cinergia odbędzie się w terminie 9-16 listopada 2012 r. Organizatorem FKE jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa. Współorganizatorami są: Narodowe Centrum Kultury i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Festiwalowymi lokalizacjami będą: Kino Charlie oraz PWSFTviT w Łodzi. Gala otwarcia odbędzie się w Kinie Bałtyk, gala zamknięcia w Klubie Wytwórnia. W programie tegorocznej edycji znajdzie się około 80 tytułów filmowych. Replika festiwalu odbędzie się w kilku miastach województwa łódzkiego. Budżet tej edycji festiwalu nie został jeszcze zamknięty.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego, Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi oraz Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Mistrz Andriej Konczałowski gościem specjalnym Cinergii
Wybitny człowiek kina – reżyser, scenarzysta, producent filmowy. Urodzony w Moskwie w słynnej rodzinie artystów. Brat Nikity Michałkowa. Szkolny kolega i współpracownik Andrieja Tarkowskiego. Twórca, który odniósł sukces zarówno w Rosji, jak i w Hollywood, autor wybitnego „Domu wariatów” (2002, Nagroda Specjalna MFF w Wenecji). Na Forum Kina Europejskiego pojawi się z retrospektywą swojej twórczości. Widzowie zobaczą debiut twórcy, film „Pierwszy nauczyciel” a także jego wczesne produkcje m.in. „Kurka Riaba” (1994, nominacja do Złotej Palmy w Cannes). Reżyser spotka się ze studentami PWSFTviT.
Po francusku
Ważną częścią programu tegorocznej edycji festiwalu będzie najnowsze kino francuskie, które w ostatnich latach przeszło ciekawą metamorfozę. Widzowie zobaczą kino Francji wielokulturowej, etnicznie, obyczajowo i religijnie mocno przemieszanej. Filmowymi bohaterami francuskiego kina nie są już, jak kiedyś, paryscy intelektualiści i mieszczanie, ale postaci, które do tej pory egzystowały na marginesie kultury oficjalnej. Za sprawą filmowców pochodzenia arabskiego, romskiego, wschodnioeuropejskiego czy azjatyckiego w kinie Francji pojawiają się oryginalne tematy i nowy język filmowej ekspresji. Obok filmów Mahometa Saleh-Harouna, Abdellatifa Kechiche, Alaina Gomisa i Tony’ego Gatlifa francuską kinematografię reprezentować będzie m.in. Bruno Dumont, Francois Ozon i Sandrine Bonnaire (w programie mini retrospektywa jej filmów). Przegląd kina francuskiego organizowany będzie we współpracy z Alliance Francaise, Ambasadą Francji i Unifrance.
Ulrich Seidl w Łodzi. „Raj: wiara” – przedpremierowo!
Od kilku lat niemal każdy film austriacki, który trafia do konkursów lub innych sekcji wielkich europejskich festiwali, to duże wydarzenie. Kino austriackie to niezwykle ciekawa, ale wciąż nieznana kinematografia. I nie chodzi tylko o wielkiego mistrza Michaela Haneke, laureata ostatniej canneńskiej Złotej Palmy za „Miłość” ale także o takie nazwiska jak Ulrich Seidl, Karl Markovics, Barbara Albert, Ruth Mader, Anja Salomonowitz (w sekcji austriackiej dwa najnowsze pokazywane w Berlinie filmy dwóch ostatnich reżyserek „What is Love” i „Spanien”). Na miłośników kontrowersyjnego kina Ulricha Seidla czeka nie lada gratka – reżyser potwierdził swoją obecność w Łodzi. W trakcie Cinergii odbędzie się retrospektywa jego filmów. Wyjątkowym wydarzeniem będzie pokaz przedpremierowy drugiej części trylogii o cnotach: „Raj: Wiara”, który zaproszony został do konkursu MFF w Wenecji. Przegląd kina austriackiego odbędzie się przy współpracy z Austriackim Forum Kultury i Austrian Film Comission.
Przewodniczący Gildii Reżyserów Amerykańskich gościem FKE
Taylor Hackford, znany amerykański reżyser filmowy, prywatnie mąż Hellen Mirren, aktorki znanej z takich tytułów jak „Królowa”, czy „RED” przyjął zaproszenie organizatorów FKE Cinergia. Hackford jest zdobywcą Oscara za film „Teenage father” (1979) i nominowanym do tej nagrody za reżyserię filmu „Ray” – filmu biograficznego opowiadającego historię życia legendarnego muzyka, Raya Charlesa. Najbardziej znanymi tytułami w dorobku Hackforda jest „Adwokat diabła” z Alem Pacino i Keanu Reeves’em w rolach głównych oraz „Dowód życia”, w którym widzowie oglądali popisowe kreacje Meg Ryan i Russela Crowe. W Łodzi Hackford spotka się ze studentami PWSFTviT oraz widzami Kina Charlie.
Męskim okiem
W programie festiwalu także męskie kino duńskie. Po ubiegłorocznym sukcesie filmów duńskich reżyserek w tym roku nadszedł czas na męskie spojrzenie: m.in. Jorgen Leth, Niels Arden Oplev, Ole Bornedal, Lars von Trier, Gabriel Axel.
Akcja: animacja!
Dzięki współpracy z Se-Ma-For Film Festival w tym roku po raz pierwszy w programie Cinergii pojawi się sekcja europejskich filmów animowanych. Coraz częściej uznani reżyserzy fabuł, jak np. Patrice Leconte czy Fernando Trueba, odnajdują się w animacji. Ich pełnometrażowe filmy animowane niemal na równych prawach konkurują o widza z klasycznymi fabułami, czy nawet dokumentami. Wydarzeniem specjalnym Cinergii będzie pokaz filmu „Eden” zmarłego w tym roku Andrzeja Czeczota, jednego z założycieli Stowarzyszenia Łódź Filmowa.
Debiutanci w walce o nagrody. Agnieszka Holland przewodniczącą Jury
W tym roku w ramach Forum kontynuowany będzie reaktywowany w ubiegłym roku przy współpracy z łódzką PWSFTviT Konkurs o Nagrodę Filmową im. A. Munka dla debiutujących polskich reżyserów i autorów zdjęć filmowych. Jego zwycięzcy staną w konkursowe szranki z debiutującymi kolegami z całej Europy do Konkursu na Najlepszy Debiut Europejski o Nagrodę Kryształowej Łódki. Zaproszenie do przewodniczenia międzynarodowemu jury wstępnie przyjęła Agnieszka Holland. W obu konkursach pojawią się najlepsze polskie debiuty z tegorocznych edycji FPFF w Gdyni oraz Młodzi i Film w Koszalinie a także pierwsze filmy europejskich filmowców pokazywane w 2012 roku na międzynarodowych festiwalach filmowych w Berlinie, Cannes, Karlowych Warach i Wenecji.