Remont mieszkania jest niezwykle skomplikowanym i bardzo często uciążliwym przedsięwzięciem. W przeciwieństwie do prac przeprowadzanych w budynku tutaj musimy wziąć pod uwagę dobro naszych sąsiadów. Nie można tak po prostu zabrać się za kucie ścian i nie przejmować się otoczeniem. Poniżej przedstawiamy pięć prostych zasad, dzięki którym remont w bloku stanie się zdecydowanie łatwiejszy do zaplanowania.
Kiedy można przeprowadzić remont?
Być może pierwsza zasada wydaje się nieco zbijająca z tropu, ale prawo jasno przewiduje, jakie warunki muszą zostać spełnione, abyśmy w ogóle mogli zacząć myśleć o przeprowadzeniu remontu. Przede wszystkim możemy wykonywać różnego rodzaju prace w istniejącym budynku, o ile nie jest on wpisany w rejestr zabytków. W przeciwnym wypadku należy taki zamiar zgłosić odpowiednim organom oraz przedstawić dowód, że mamy prawo dysponować nieruchomością.
Warto mieć dobry plan
To oczywiste, że każdy remont ma jakiś plan, ale wiadomo, że plan planowi nierówny. Zanim zabierzemy się do prac, zastanówmy się dobrze, jakie czynności będą przeprowadzane, ile będą trwały oraz w jakich godzinach planujemy najbardziej hałasować.
Jeżeli czeka nas np. wymiana drzwi wejściowych w bloku, sprawdźmy, ile czasu taka czynność zajmuje realnie. Kiedy umówimy fachowców, miejmy już wszystko przygotowane. Nie czekajmy z wyborem odpowiednich drzwi na ostatnią chwilę. Zaplanujmy także, co zrobić ze starymi.
Dobrze przygotowany plan działania zdecydowanie zoptymalizuje prace remontowe. Uwzględnijmy nawet takie drobiazgi jak to, gdzie przechowamy rzeczy z danego pomieszczenia, które będzie malowane czy co zrobimy z psem lub kotem, jeśli remont mógłby zagrozić ich bezpieczeństwu. Bądźmy przygotowani, a nie zaskoczy nas ani cena ułożenia paneli, ani stawka godzinowa fachowców.
Szanujmy naszych sąsiadów
To chyba najważniejsza zasada – jej znaczenia nie da się przecenić. Nie tylko dlatego, że samym remontem możemy przeszkadzać sąsiadom, ale także dlatego, że po jego zakończeniu nadal będziemy wśród nich mieszkać. Lepiej więc żyć z innymi mieszkańcami bloku w zgodzie.
Standardowo remont możemy przeprowadzać pomiędzy godziną 8 a 20. To jednak godziny umowne, a rzeczywistość będzie inna dla każdego. Jeżeli mieszkamy w budynku, gdzie większość osób w ciągu dnia pracuje poza domem, przeprowadźmy najgłośniejsze prace w godzinach okołopołudniowych. Wtedy zyskamy pewność, że nie będziemy wszystkim przeszkadzać.
Warto znać specyfikę swojego bloku oraz mniej więcej zapoznać się z rozkładem dnia sąsiadów, aby postarać się przeprowadzić remont możliwie jak najmniej inwazyjnie.
Poinformujmy spółdzielnię i okolicznych mieszkańców
Ta zasada związana jest poniekąd z poprzednią. Nawet jeżeli doskonale wiemy, kiedy nasi sąsiedzi przebywają w mieszkaniach, poświęćmy trochę czasu na poinformowanie ich o naszych zamiarach. Można takie plany zgłosić w spółdzielni. Wywieśmy na klatce i w windzie kartki z informacją o tym, że przeprowadzamy remont, w jakich godzinach, a najlepiej podajmy od razu przybliżoną datę jego zakończenia. W ten sposób unikniemy wielu przykrych sytuacji.