Podczas ostatniej sesji Rady Miasta zgierscy radni podjęli uchwałę, w której przyznali ks. Tadeuszowi Isakowicz-Zaleskiemu tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Zgierza”. Tytuł ten przyznawany jest osobom, które nie są mieszkańcami Zgierza, za działalność na rzecz miasta godną szczególnego uznania.
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski jest pomysłodawcą Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana. Ideą przeglądu jest pokazanie osobom niepełnosprawnym, że ich świat nie powinien być wyłączony z “normalnego” trybu życia, że spełniają się i są niezastąpieni w wielu dziedzinach życia, również w aktorstwie i śpiewie. W Zgierzu od siedmiu lat odbywają się regionalne eliminacje do tego konkursu. Występują tu soliści oraz zespoły z województw: łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego. Corocznie festiwal w Zgierzu odwiedza około 600 osób. W ostatniej edycji na scenie Gimnazjum nr 3 z oddziałami integracyjnymi zaprezentowało się ponad 100 osób.
– Z pokorą przyjąłem jednogłośną decyzję radnych miasta Zgierza, z którym związany jestem od wielu lat ze względu na działalność Fundacji im. Brata Alberta – napisał na swojej stronie internetowej odznaczony.
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski działał jako kapelan "Solidarności". W latach 80-tych był represjonowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Został również dwukrotnie pobity przez funkcjonariuszy SB. Znany jest jako zwolennik ujawnienia prawdy o współpracownikach SB w Kościele. Sam otrzymał przez IPN status pokrzywdzonego.
Zgierscy samorządowcy nadali też tytuły honorowe „Zasłużony dla Miasta Zgierza” Stowarzyszeniu TV Kablowej Zgierz, Grzegorzowi Krysiakowi (piłkarz, trener) oraz ZHP Hufiec Zgierz.