REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Archeologiczny wehikuł !

Przenieś się w przeszłość ze zgierskim muzeum. Archeologiczny wehikuł czasu czyli nowy cykl lekcji muzealnych od września w ofercie  Muzeum Miasta Zgierza! Już w tę niedzielę ruszamy w mroki dawnych epok i zapraszamy na rodzinny piknik archeologiczny.

Cykl lekcji muzealnych powstał dzięki dofinansowaniu z projektu "Współorganizacja projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego" finansowanego ze środków Łódzkiego Domu Kultury – Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego.  Jego koszt to 14 tys. złotych z czego aż 10 tysięcy to środki przekazane przez Łódzki Dom Kultury.

Cykl lekcji rozpocznie piknik rodzinny, w czasie którego dzieci i młodzież wraz ze swoimi rodzicami i nauczycielami będą mogli uczestniczyć w lekcjach pokazowych zorganizowanych na zasadzie laboratorium archeologicznego. Na podróżowanie w przeszłość dzieci będą mogły ruszyć z animatorami z MMZ juz 7 września od 1400 do 1800 z dziedzińca Muzeum! 

Czym jest laboratorium archeologiczne? Laboratorium zazwyczaj kojarzy sie z naukami ścisłymi. W MMZ to dwa rodzaje zajęć opartych o zasady eksperymentu i dosłownego dotykania przedmiotu badań archeologów.

Pierwsza z prezentacji jaką zobaczyć będzie można w niedzielę w Muzeum Miasta Zgierza to „Odkryj tajemnice archeologii” – zajęcia na sztucznych stanowiskach archeologicznych. To warsztat, który pokaże dzieciom i młodzieży oraz tym starszym widzom jak pracuje archeolog. Dzieci dostaną możliwość eksploracji naszych stanowisk archeologiczny, gdzie specjalnie dla nich ukryliśmy skarby z przeszłości.

Druga lekcja pokazowa to „Życie naszych prapradziadów” – zajęcia warsztatowe z Wczesnego Średniowiecza, z wykorzystaniem strojów i narzędzi historycznych. Animatorzy zaprezentują zajęcia dnia codziennego, jakie musieli wykonywać ludzie żyjący około X wieku czyli u zarania Państwa Polskiego. Zobaczyć będzie można, jak mielono zboże na mąkę, jak wiercono w drewnie, czy jak rozpalano ogień. Dzieci poznają podstawowe narzędzia, których używali ludzie w tych zamierzchłych czasach.

Pokazy muzealnych animatorów na pikniku inauguracyjnym Archeologicznego Wehikułu Czasu wzbogacą występy grupy rekonstrukcji historycznej "Wnuki Swarożyca" oraz Stowarzyszenie Odtwórców Rzemiosł i Obyczajów Dawnych "Strzecha". W programie przewidziano pokaz walki wojów wczesnośredniowiecznych, a przez cały czas trwania pikniku będzie można zapoznać się z różnymi technikami rzemieślniczymi, między innymi: naalbindingiem ("dzierganie igłą"), wytworu krajek, kowalstwem, garncarstwem, powroźnictwem czy metodami czerpania papieru.

Na zakończenie imprezy, około godziny 1700 muzealny podwórzec wypełni muzyka słowiańska w wykonaniu zespołu JAR. Zespół powstał zimą 2006 roku w Sławkowie. Głównym zamierzeniem kapeli jest tworzyć muzykę w oparciu o muzyczne i liryczne zapisy etnografów oraz podania, legendy i obrzędowość ludową Słowian. Inspiruje ich słowiańszczyzna wczesnego średniowiecza wraz z aspektami historycznymi. Wykorzystując kopie instrumentów historycznych oraz instrumenty pasterskie, które również sami wykonują. Chcą odtwarzać muzykę, jaką wtedy grano oczywiście interpretując i aranżując muzykę na swój sposób. Utwory wykonywane przez JAR zarówno archaiczne jak i kompozycje nowsze z inną dynamiką zachowują jednak charakter słowiański i opiewają ludowość.

 

Inne

Ciekawe artykuły