REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczna podróż z dzieckiem to podstawa

Masz dziecko i zastanawiasz się jak bezpiecznie poruszać się po drodze, aby zapewnić sobie i dziecku jak największy poziom bezpieczeństwa? Wiesz doskonale, że fotelik samochodowy to podstawowe wyposażenie w aucie, a mimo to zastanawiasz się czy nie mógłbyś zrobić więcej?

Zapoznaj się z poniższym artykułem, poznaj ABC bezpiecznego podróżowania z dzieckiem i sprawdź jakie jeszcze porady czekają na ciebie w serwisie news-moto.pl.

Najważniejszy jest fotelik samochodowy

Każdy rodzic doskonale wie, że jeżeli chce swoje dziecko przewozić we własnym samochodzie osobowym, musi on być obowiązkowo wyposażony w fotelik samochodowy. Jest to podstawowy wymóg, aby uniknąć słonej kary ze strony policjantów, a także aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy. Czy jednak każda dorosła osoba wie jakie przepisy obowiązują w kwestii przewożenia dzieci w aucie? Czy kierowca słyszał o obowiązkowej pozycji dziecka w czasie jazdy, nie zależnie od jego wieku? Najważniejszą zasadą, jaką należy bezwzględnie przestrzegać, jest wzrost dziecka. Przepisy drogowe wyraźnie wskazują, że dzieci do 150 centymetrów wzrostu obowiązkowo powinny być przewożone w fotelikach samochodowych, które nie tylko mają pasy bezpieczeństwa, ale również posiadają atesty bezpieczeństwa dostosowane do obecnych standardów. Wyjątkiem może tutaj być dziecko o wadze powyżej 36 kilogramów i wzroście większym niż 135 centymetrów, wtedy można dziecko przewozić bez fotelika, pamiętając jednak o obowiązkowych pasach bezpieczeństwa. Wożenie dzieci na przednich siedzeniach powinno być brane pod uwagę jedynie w awaryjnych przypadkach, albowiem ich bezpieczeństwo jest wyższe, kiedy znajdują się na tylnych siedzeniach.

Jak przygotować dziecko do podróży?

W zależności od wieku dziecka, inne akcesoria do podróży będą nam potrzebne. Zawsze jednak powinniśmy pamiętać o zabraniu czegoś do picia i jedzenia, a także do zabrania dziecku ciekawych zabawek, aby mogło się nimi podczas podróży zająć. Najważniejsze podczas jazdy jest bezpieczeństwo, a z naszej strony musimy zadbać o skupienie, spokojną podróż i ogólny komfort podczas całej drogi. Jeżeli wiemy, że nasze dziecko podczas jazdy jest niespokojnie, wyjedźmy z domu wcześniej, aby mieć czas na przystanki, kiedy to nasze dziecko będzie mogło się uspokoić i wyciszyć. Ważnym aspektem są również niezbędne leki, jeżeli bowiem dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, powinniśmy podać mu jeszcze przed wyjazdem odpowiednią tabletkę bądź syrop. 

Wpływ temperatury na podróż z dzieckiem

Temperatura panująca n zewnątrz może mieć negatywny wpływ na podróż z dzieckiem. Nie zależnie od tego czy jest bardzo zimno czy za gorąco, nasz malec może być marudny bardziej niż zwykle, dlatego podczas jazdy powinniśmy zadbać o optymalną temperaturę w aucie. W przypadku dalszej podróży klimatyzacja i ogrzewanie to podstawa komfortowej jazdy, warto jeszcze przed wyjazdem sprawdzić czy obie instalacje działają prawidłowo. Podczas wcześniejszego planowania podróży z najmłodszych członkiem rodziny, warto zaplanować ją właśnie względem prognozy meteorologicznej, zapewniając tym samym sobie i dziecku komfortową podróż. Dodatkowo należy pamiętać, aby wyjechać z domu stosunkowo wcześniej, mając dużo czasu na niespodziewane przystanki i inne sytuacje awaryjne, które podczas planowania podróży z dzieckiem powinny być naturalną składnią planu. 

Inne

Ciekawe artykuły