REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Pomoc prawna w zakresie przyjęcia bądź odrzucenia spadku

Klientem kancelarii może zostać nie tylko osoba przyjmująca spadek, ale również osoba która tego spadku przyjąć nie chce. W wielu sytuacjach dziedziczymy spadek w postaci samych długów, których nie chcemy spłacać lub otrzymujemy w spadku majątek wraz z długami, które przewyższają kwotę odziedziczonego majątku. Obecnie prawo polskie wyraźnie wskazuje kilka możliwości w kwestii odziedziczenia spadku. Spadkobierca może go przyjąć wraz z dobrodziejstwem inwentarza bądź wystąpić o odrzucenie spadku. Nie zależnie od tego czy chcemy spadek przyjąć czy zamierzamy go odrzucić, musimy zgłosić się do notariusza bądź bezpośrednio do sądu.

Co to jest proste przyjęcie spadku?

Proste przyjęcie spadku dotyczy przyjęcia całego majątku wraz z długami oraz zobowiązaniem ich spłacenia. W takiej sytuacji spadkobierca ponosi pełną odpowiedzialność za wszystkie odziedziczone długi i prawnie zobowiązuje się je spłacić.

Czym jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

W sytuacji kiedy decydujemy się na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, podejmujemy się spłacenia długów do wartości odziedziczonego majątku, czy to w postaci nieruchomości, cennych przedmiotów czy sumy pieniężnej pozostawionej na koncie bankowym spadkodawcy. Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza, deklarujemy się na pokrycie kosztów wszystkich długów do kwoty wartości odziedziczonego majątku.

Masz prawo odrzucić spadek

Według prawa polskiego każdy spadkobierca ma prawo spadek odrzucić w całości, w takiej sytuacji dany spadkobierca jest całkowicie wyłączony z dziedziczenia. Spadek może również zostać odrzucony przez małoletniego spadkobiercę, jeżeli taką decyzję podejmie jego prawny opiekun. W tej sytuacji jednak obowiązują określone zasady, albowiem spadek można odrzucić w terminie 6 miesięcy od dnia uzyskania informacji o spadku. Oświadczenie o odrzuceniu spadku trzeba złożyć u notariusza, który to oświadczenie przedłoży w sądzie. Oświadczenie może zostać sporządzone ustnie bądź pisemnie, w drugim przypadku obowiązuje podpis urzędowy osoby poświadczającej otrzymanie oświadczenia o odrzuceniu spadku. 

Co w sytuacji gdy nie odrzucisz spadku w terminie?

Prawo polskie wyraźnie wskazuje czas na przyjęcie bądź odrzucenie spadku, a jeżeli żadne kroki w tym kierunku nie zostaną wykonane w terminie 6 miesięcy od otrzymania informacji dziedziczenia, spadkobierca jest zobowiązany do przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli w kwocie nie przekraczającej długów spadkodawcy. W takiej sytuacji spadkobierca odpowiada jedynie za długi w wysokości odziedziczonego majątku, co stawia go w bezpiecznej sytuacji finansowej. 

Jeżeli potrzebujesz porady bądź pomocy prawnej w kwestiach spadkowych, koniecznie zajrzyj na stronę internetową https://www.krp-ks.pl/adwokat-elblag/, gdzie dowiesz się jakie usług świadczy kancelaria prawna oraz w jakiej formie możesz otrzymać niezbędną pomocą prawną. Prawo spadkowe jest jedną z dziedzin prawa, którą zajmujemy się na co dzień, doradzając klientom najlepszą opcję przyjęcia bądź odrzucenia odziedziczonego spadku. Wystarczy skorzystać z formularza kontaktowego bądź bezpośrednio z dostępnego numeru telefonu i umówić się na wizytę w kancelarii prawnej. Nasi adwokaci to profesjonaliści, którzy w każdej kwestii udzielą fachowej porady oraz zajmą się reprezentowaniem państwa sprawy spadkowej przed odpowiednim sądem. 

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a