REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Centrum Zarządzania Kryzysowego czynne tylko do 16

Od dnia 1 kwietnia 2011 r. po godzinach pracy Urzędu Miasta Zgierza telefony Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (a zatem 42 714 32 20 i 42 714 32 22) przekierowywane są automatycznie do Straży Miejskiej w Zgierzu. Tym samym interwencje zgłaszane przez mieszkańców do MCZK przyjmowane są przez Stanowisko Dowodzenia Straży Miejskiej.

 – Z dużym niepokojem usłyszałam krążącą po mieście informację o pomyśle nowej Pani Prezydent Zgierza o likwidacji Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego – pisze w mailu m.in. do naszej redakcji zgierzanka – A. Kwiatkowska. – Czy rzeczywiście i dlaczego została podjęta taka decyzja skoro przez kilka kadencji Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego pełniło służbę (nie przeszkadzało to żadnemu prezydentowi) w dzień i przede wszystkim w nocy spełniając wiele funkcji, w tym funkcję prewencyjną, na wypadek jakiegoś poważnego zagrożenia dla społeczeństwa? – pyta czytelniczka.
 
Miasto zrezygnowało z dyżurów pełnionych przez pracowników Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego po godzinach pracy Urzędu Miasta. Nie znaczy to oczywiście że zostało rozwiązane Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego – wyjaśnia Tomasz Zgierski, asystent prezydenta Miasta Zgierza. 
 
Obecnie zatem obywatele dzwoniący z problemami dotyczącymi pożarów, energetyki, gazownictwa, ciepłownictwa, służby zdrowia, wodociągów i kanalizacji etc. po godzinie 16 automatycznie przełączani będą do Straży Miejskiej.
 
A. Kwiatkowska zastanawia się, czy taka decyzja została przemyślana w kontekście wydarzeń w Polsce i na świecie (choćby ostatnie kataklizmy w Japonii), a także mając na uwadze, że z powodu zwiększającej się liczby zagrożeń dla społeczeństwa w całej Polsce raczej tworzy się lub rozbudowuje już istniejące centra zarządzania kryzysowego, a nie się je zamyka lub ogranicza godziny ich pracy. Nasza czytelniczka wątpi również w zdolność Straży Miejskiej do sprawnej interwencji w sytuacjach krytycznych. – Nie ujmując, służba, która najlepiej radzi sobie z wyłapywaniem staruszek handlujących pietruszką, czy niewłaściwie parkujących, a która w nocy (niestety kilka razy się o tym przekonałam) ma do dyspozycji tak mało funkcjonariuszy, że trzeba czekać na jej przyjazd ponad godzinę z powodu ilości zdarzeń nocnych? – mówi.
 
Za decyzją prezydent Iwony Wieczorek o ograniczeniu godzin funkcjonowania MCZK stoją środki finansowe. – Oszczędności z tego tytułu wynoszą ponad 100 tysięcy zł w ciągu roku – mówi Tomasz Zgierski
 
A. Kwiatkowska zastanawia się czy jakiekolwiek uzyskane oszczędności w odniesieniu do wynagrodzeń pracowniczych będą adekwatne i wylicza:
  • po pierwsze w kontekście wymiaru pracy dokonanego przez kogoś kto zastąpi Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego jako organ koordynującego szybkie i skuteczne działania?
  • po drugie w kontekście wyceny życia i zdrowia ludzkiego?
  • po trzecie w kontekście potencjalnych (dużo większych przy braku koordynacji i szybkości działań) skażeń chemicznych gleby i wód gruntowych i ich usuwania?
  • po czwarte w kontekście potencjalnych (dużo większych przy braku koordynacji i szybkości działań) zniszczeń mienia?
Inne

Ciekawe artykuły

Jaka pompa do podlewania ogrodu ze zbiornika?

Pielęgnacja ogrodu to dziedzina wymagająca nie tylko wiedzy, lecz przede wszystkim systematyczności. Przy dużej powierzchni terenu zewnętrznego, warto posiłkować się automatycznymi rozwiązaniami nawadniającymi, dzięki którym

Wigilia w hotelu? Pomysł na Święta nad morzem!

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który każdy pragnie spędzić z najbliższymi. Pięknie ustrojona choinka, wyśmienite potrawy, apetyczne ciasta, wspólne śpiewanie kolęd, łamanie opłatkiem i

Gdzie warto polecieć na wakacje zimą?

Uwielbiasz słońce i wysokie temperatury, a w październiku najchętniej zapadłbyś w sen zimowy? Gdy za oknem zimno, ciemno i szaro, wybierz się na egzotyczne wakacje