1 października 2010 roku zostaną przeprowadzone ogólnopolskie działania policyjne pn. „Prędkość”, w czasie których dokonywane będą częste kontrole prędkości przy wykorzystaniu zarówno urządzeń stacjonarnych, jak i mobilnych. Akcja ma na celu nie tylko karanie kierowców, ale też uświadomienie wszystkim, że kara finansowa za przekroczenie prędkości jest najłagodniejszą konsekwencją tego czynu. Najtragiczniejszą jest bowiem wypadek drogowy i wielka tragedia jego uczestników.
Zmniejszenie zagrożeń związanych z nadmierną prędkością jest jednym z priorytetowych zadań Policji, gdyż przyczyna ta generuje najwięcej groźnych w skutkach zdarzeń drogowych. W ubiegłym roku na skutek nadmiernej prędkości na naszych drogach zginęło aż 1438 osób!
Prędkość niedostosowana do warunków jazdy jest szczególnie niebezpieczna podczas trudnych warunków drogowych występujących jesienią – w czasie złej widoczności i śliskiej nawierzchni. O tej porze roku z powodu nadmiernej prędkości na drogach giną nie tylko kierowcy samochodów i ich pasażerowie, ale także piesi. Na wielu polskich drogach pozamiejskich ciągle jeszcze ruch pieszych odbywa się po jezdni oraz poboczu. W czasie złej pogody pieszy bardzo często zauważany jest przez kierowcę w ostatniej chwili – to niesie ze sobą ryzyko potrącenia.
Wszystkie te argumenty przemawiają za tym, aby o tej porze roku jeździć ostrożniej, przestrzegać dozwolonych prędkości, a także zdecydowanie zwalniać przed przejściem dla pieszych i w okolicach szkół.
Podczas policyjnych działań „Prędkość” pomiary prowadzone będą „kaskadowo” z częstą zmianą punktów pomiaru, a także dynamicznie przy użyciu videorejestratorów. Przy tak nasilonych sprawdzeniach piraci drogowi nie będą już bezkarni. Tym bardziej, że videorejestratory znajdą się zarówno w radiowozach oznakowanych, jak i nie oznakowanych, a zatem mogą być wszędzie.
Akcja ma na celu nie tylko karanie kierowców, choć mandatów nie będzie brakowało, ale też uświadomienie wszystkim, że kara finansowa za przekroczenie prędkości jest najłagodniejszą konsekwencją tego czynu. Najtragiczniejszą jest bowiem wypadek drogowy i wielka tragedia jego uczestników.
Kierowcy muszą być świadomi, że jazda z prędkością dopuszczalną nie gwarantuje im bezpieczeństwa – na nie oprócz zachowania kierowcy, wpływ mają także warunki pogodowe, stan nawierzchni drogi, czy natężenie ruchu.