REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Eko-edukacji ciąg dalszy

Cztery powiatowe szkoły wzięły udział w projekcie „Ekoszkoła-Ekopowiat”. W ramach programu w placówkach powstały specjalne „Ekokluby”, w których uczniowie edukowali się z zakresu ochrony środowiska i przekazywali tę wiedzę mieszkańcom naszego powiatu m.in. podczas specjalnych prelekcji w szkołach, w trakcie regionalnych festynów, targów oraz imprez plenerowych. Projekt cieszył się tak dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, że postanowiono kontynuować działalność ekoklubów. W najbliższym czasie, dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, powiatowe „ekokluby” wzbogacą się o nowe pomoce dydaktyczne, które urozmaicą i uatrakcyjnią proekologiczną edukację.

W ramach dofinansowania trzy placówki oświatowe: Zespół Szkół Ogólnokształcących im. S. Staszica w Zgierzu, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Ozorkowie oraz w Zespół Szkół Licealno-Gimnazjalnych w Głownie, planują zakupić m.in. interaktywne encyklopedyczne przewodniki, zestawy do badania jakości wody, gleby, lupy oraz lornetki. W ramach zajęć młodzi ekolodzy zajmą się tematyką związaną z gospodarką odpadami i recyklingiem, energią odnawialną oraz ochroną klimatu. „Ekokluby” duży nacisk kładą na zajęcia nie tylko teoretyczne, ale przede wszystkim praktyczne, dlatego w ramach warsztatów terenowych uczniowie będą uczyć się m.in. rozpoznawania gatunków drzew i krzewów występujących w lesie, poznają budowę pięter lasu oraz gatunki roślin i zwierząt tam występujących. Oprócz tego wezmą udział w marszu na orientację z mapą i busolą.

Ponadto w szkołach planowane są różnorakie akcje proekologiczne: konkurs fotograficzny „Przyroda w obiektywie”, Piknik Ekologiczny, czy gra miejska o tematyce ekologicznej. Dodatkowo szkoły planują także wycieczkę do Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie, na obszarze której znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwsze zajęcia w „ekoklubach” mają ruszyć wraz z początkiem nowego roku.

Całkowita wartość projektu, który potrwa do czerwca 2015 roku wynosi blisko 60 tys. zł, w tym ponad 53 tys. zł stanowi dofinansowanie WFOŚiGW, a wkład własny szkół to ok. 6,5 tys. zł.

Inne

Ciekawe artykuły

Jak spędzić udany urlop w Gdańsku?

Gdańsk to jeden z najpopularniejszych kierunków, w którym udają się urlopowicze przez cały rok. Położone tuż nad polskim nabrzeżem miasto obfituje w turystyczne atrakcje. Podpowiadamy,