REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Google Street View w Zgierzu i okolicy?

Jeden z naszych czytelników Łukasz przekazał nam sygnał, że na stronach Google widnieje informacja mówiąca, że samochody tej firmy aktualnie fotografują powiat zgierski. Rzeczywiście po wejściu na http://maps.google.com/help/maps/streetview/learn/where-is-street-view.html można przekonać się, że samochody amerykańskiej firmy poruszają się na terenie powiatu zgierskiego i łowickiego.

Google Street View to funkcja rozwijana przez internetowego giganta, która zapewnia 360° panoramiczne widoki z poziomu ulicy bez wychodzenia z domu. Dostępna jest na platformach Google Maps i Google Earth. Dzięki funkcjonalności użytkownik może zobaczyć z perspektywy jak wygląda jego rodzinna miejscowość lub miejsce do którego wybiera się. Usługa rozwijana jest od 2007 r. kiedy to próbnie objęto nią kilka amerykańskich miast. Systematycznie dołączają do niej kolejne miejsca na świecie – również Polska. Pierwsze informacje o obecności samochodów Google w naszym kraju pojawiały się w 2009 r. Potem była cisza. Aż do teraz, bo w lipcu 2011 r. łódzka ulica Piotrkowska zwyciężyła w plebiscycie „Paczcie Polska. Wybieramy naszą wizytówkę na Street View” zorganizowanym przez Google Polska. Piotrkowska pokonała w głosowaniu krakowski Rynek Główny, wrocławską starówką, czy Pałac Barańskich w Białymstoku. W sumie w konkursie rywalizowało 15 miejsc. W głosowaniu brali udział internauci z całej Polski. Wygrana oznacza to, że najsłynniejsza łódzka ulica będzie internetową wizytówką Polski w Google Street View, a jej zdjęcia zostaną umieszczone na polskiej stronie usługi jako pierwsze w naszym kraju. Premiera zdjęć nastąpić ma przed Mistrzostwami EURO2012. Jako kolejne zostaną pokazane zdjęcia z największych polskich miast: Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska.

Fotografowanie na potrzeby platofrmy odbywa się u użyciem samochodów Google, które na dachach mają zamontowane specjalne kamery.

Zapytaliśmy Google o obecność samochodów Google Street View w powiecie zgierskim i w Łodzi.

Informacje na stronie (… Google Street View – przyp.) są aktualizowane automatycznie, samochód mógł po prostu przejeżdżać przez powiat zgierski, niestety nie oznacza to, że zdjęcia są wykonywane w tych konkretnych miejscach – wyjaśnia Piotr Zalewski z Google Polska. – Samochód Google Street View będzie w najbliższych tygodniach wykonywał zdjęcia w regionie Łodzi. Piotr Zalewski, zdradza też, że fotografowanie samej Łodzi również odbędzie się w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Dokładna informacja gdzie i kiedy pojawią się auta utrzymana jest w tajemnicy. W ostatnim czasie widziano je w Warszawie i w … Łodzi.

Usługa Google, która pojawia się w coraz większej liczbie krajów wzbudza też kontrowersje. Wątpliwości co do Google Street View zgłaszał również Generalny Dyrektor Danych Osobowych. Obecnie ze względu na ochronę prywatności wszystkie twarze osób i numery rejestracyjne samochodów są na zdjęciach rozmyte, aby uniemożliwić ich identyfikację.
 

Inne

Ciekawe artykuły