REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Jak grać w snookera? 5 podstawowych zasad

Osoby grające od wielu lat w snookera, doskonale wiedzą, jakie panują w nim zasady, jednak dla początkujących mogą one stać się nieco kłopotliwe. Snooker to odmiana gry w bilard i chociaż z pozoru wydaje się ona podobna, to różni się pod wieloma względami. Dlatego postanowiliśmy przedstawić 5 podstawowych zasad gry w snookera, które pozwolą rozpocząć tę fascynującą przygodę.

1. Wybór odpowiedniego miejsca i akcesoriów do gry w snookera

Przed rozpoczęciem gry w snookera, należy wybrać odpowiednie miejsce zapewniające właściwe warunki. W tym celu warto udać się do lokalu oferującego grę w bilard i w snookera, posiadającego pełne wyposażenie. Ważne, aby w lokalu nie było zbyt tłoczno oraz głośno, co może znacznie utrudnić skoncentrowanie się na grze. Jeśli chodzi o takie gry jak snooker Warszawa, stolica jest miejscem, w którym działa sieć klubów 147 Break posiadających nowoczesny sprzęt i akcesoria.
Snooker rozgrywany jest na stole o wymiarach 3,6m x 1,8m, najczęściej wyścielonym zielonym lub czerwonym suknem, znajduje się na nim 6 kieszeni, a do gry używa się 22 bile, czyli kule. Nie mają one na sobie żadnych numerków, jedynym ich oznaczeniem okazuje się kolor. Bile snookerowe są mniejsze od bilardowych i wynoszą 52,5 milimetra średnicy. Natomiast kije snookerowe powinny mieć długość minimum 91 centymetrów.

2. Zawodnicy

Przyjmuje się, że w snookera gra dwóch zawodników lub dwa przeciwne sobie drużyny. O tym, kto pierwszy rozpocznie grę, decyduje losowanie odbywające się pod ścisłym nadzorem sędziego. Podobnie o przyznaniu punktów lub ewentualnym faulu również decyduje sędzia, który nadzoruje przebieg całej gry. On również odpowiada za prawidłowe ustawienie bili na stole przed rozpoczęciem gry.

3. Podstawowe zasady gry

Zadaniem gracza jest uderzenie kijem białej bili w taki sposób, żeby ta kierowała we właściwej kolejności pozostałe bile, mające trafić do kieszeni. Wszystkie bile oprócz białej mają przydzieloną określoną ilość punktów. Wygrywa ten zawodnik, który na koniec partii zdobędzie największą ilość punktów.

4. Punktacja za wbicie bili do kieszeni

Przyznanie punktów za wbicie poszczególnych kul prezentuje się następująco: za poprawnie wbitą do kieszeni czerwoną bilę gracz otrzymuje jeden punkt, za żółtą dwa, za zieloną trzy, za brązową cztery, za niebieską pięć, za różową sześć, a za czarną aż siedem punktów.

5. Faule w snookerze – czyli czego należy unikać

Jeżeli zawodnik nie będzie przestrzegał podstawowych zasad gry, wówczas naraża się na faule i utratę możliwości uzyskania punktów. Naczelna zasada gry w snookera mówi o tym, żeby maksymalnie skoncentrować się na trafieniu we właściwą bilę. Nie trafienie w kulę, czyli chybienie, sprawia, że gracz nie otrzymuje żadnych punków, ale również ich nie traci.
Podczas gry w snookera należy również pamiętać o tym, aby biała kula nie wpadła do kieszeni. Podobnie, gdy gramy kolorowymi, a wpadnie czerwona, wówczas również mamy faul. Zdarzają się także inne faule, np. tekstylny, gdy zawodnik dotknie częścią garderoby którąś z bili. Ponadto należy pamiętać o tym, aby gracz miał kontakt z podłożem w trakcie zagrania, gdy go nie zachowa, wówczas mamy do czynienia również z faulem.

 

Inne

Ciekawe artykuły