REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Jak spędzić udany urlop w Gdańsku?

Gdańsk to jeden z najpopularniejszych kierunków, w którym udają się urlopowicze przez cały rok. Położone tuż nad polskim nabrzeżem miasto obfituje w turystyczne atrakcje. Podpowiadamy, jak spędzić tu udane wakacje. Z naszych propozycji mogą skorzystać zarówno osoby, które planują weekendowy wypad, jak i dłuższy pobyt.

Wakacje w Gdańsku – nieograniczone możliwości

W największym mieście na Pomorzu znajdą coś dla siebie przedstawiciele wszystkich typów turystów. Czas można tu spędzić na zwiedzaniu, rozrywce lub rekreacji. Ta ostatnia opcja wydaje się szczególnie atrakcyjna latem. Gdańsk położony jest nad Morzem Bałtyckim, a dokładniej nad Zatoką Gdańską i stanowiącą jej część Zatoką Pucką. Zachodni brzeg miasta to ponad dwudziestokilometrowy pas szerokich, piaszczystych plaż. Przy odpowiedniej pogodzie można spędzić cały dzień na opalaniu i kąpieli w wodach zatoki. Jeśli nie lubisz tego typu wypoczynku, a chcesz zobaczyć morze, najlepiej udać się na molo w Brzeźnie. Pod względem długości nie dorównuje temu w pobliskim Sopocie, ale roztacza się z niego równie wspaniały widok. To niemalże obowiązkowy punkt programu, jeśli po raz pierwszy spędzasz wczasy nad morzem Gdańsk oferuje także wiele innych miejsc do rekreacji, jak nadmorski Park Reagana czy zabytkowy Park Oliwski.

Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Miłośnicy architektury oraz osoby, które po prostu lubią zwiedzać nowe miejsca, również nie mogą narzekać na brak atrakcji. Udać trzeba się przede wszystkim na historyczne Główne Miasto. To najstarsza i najbardziej reprezentatywna część Gdańska, w której obrębie znajduje się większość jego zabytków. Obszar ten został wprawdzie zrujnowany w trakcie II wojny światowej, jednak później starannie go odbudowano, zachowując pierwotny charakter i klimat. To tutaj przebiega Droga Królewska, czyli ulica Długa i plac Długi Targ – dostępny wyłącznie dla pieszych deptak pomiędzy Bramą Złotą i Bramą Zieloną. Po obu stronach znajdują się gotyckie, renesansowe i barokowe kamienice, Ratusz Głównego Miasta czy Dwór Artusa, przed którym stoi Fontanna Neptuna. Przez Bramę Zieloną można wyjść na kolejny deptak, Długie Pobrzeże, biegnące wzdłuż rzeki Motławy. To właśnie nad nim wznosi się charakterystyczna Brama Żuraw. Innym słynnym zabytkiem w okolicy jest ogromna Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP.

Jak urozmaicić wczasy nad morzem?

Gdańsk to także bogata oferta muzeów. Jeśli podczas urlopu ma się nieco więcej czasu, warto na pewno zobaczyć nowoczesne Muzeum II Wojny Światowej i Europejskie Centrum Solidarności, a także Muzeum Bursztynu, mieszczące się w zabytkowym Wielkim Młynie. Innym ciekawym miejscem, szczególnie dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym, jest edukacyjno-rekreacyjne Centrum Hewelianum. Jednak wakacje w Gdańsku to także inne formy rozrywki, jak np. koło widokowe Amber Sky o wysokości pięćdziesięciu metrów, z którego można podziwiać najbardziej reprezentatywną część miasta. Warto też wspomnieć o licznych restauracjach, kawiarniach, pubach i klubach, które pozwalają urozmaicić pobyt w Gdańsku. Zdecydowanie trudno się tu nudzić na wczasach.
Inne

Ciekawe artykuły