REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Jak zmniejszyć natężenie ruchu na ul. Gałczyńskiego w Zgierzu?

W związku z zebraniem ponad 700 podpisów mieszkańców ul. Gałczyńskiego w Zgierzu, którzy mają już dość tak dużego ruchu samochodowego na ich ulicy, Zarząd Powiatu Zgierskiego reprezentowany przez Wojciecha Budziarskiego w dniu dzisiejszym spotkał się z przedstawicielami: Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu, Wydziału Komunikacji oraz Wydziału Inwestycji i Spraw Gospodarczych Starostwa Powiatowego w Zgierzu, Beatą Świątczak radną Urzędu Miasta Zgierza, aby już po raz kolejny przedyskutować sytuację mieszkańców.

Wykonana niedawno analiza ruchu drogowego wskazuje wyraźnie, że problem jest duży, ponieważ obciążenie ulicy Gałczyńskiego wynosi średnio ok. 7 tys. pojazdów na dobę, które jeżdżą tamtędy w godzinach 6.00 – 22.00. Dla mieszkańców uciążliwy jest zwłaszcza ruch dużych ciężarowych samochodów. 

Zebraliśmy się tu dzisiaj, aby przedyskutować ten temat pod kątem usprawnienia przejazdu ulicą Gałczyńskiego – mówił Wojciech Budziarski, członek Zarządu Powiatu Zgierskiego, rozpoczynając spotkanie. – Musimy wypracować naszą propozycję dla mieszkańców, żeby ten ruch ograniczyć. 

To zadanie nie jest jednak łatwe do zrealizowania. Jeśli ruch na ulicy Gałczyńskiego byłby przekierowany na inną ulicę, to alternatywą jest ul. Sieradzka. Na ten pomysł nie wyraża jednak zgody policja. – Jeżeli chodzi o ulicę Sieradzką, to jest ona wąska, usytuowana w samym centrum miasta, więc nie dość, że ją zablokujemy, to automatycznie zostanie też zablokowany dojazd do drogi krajowej nr 91 – mówił asp. sztab. Jan Misiak, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego. – Poza tym odległość pomiędzy sygnalizatorami świetlnymi jest tak krótka, że korek oczekujących na skręt pojazdów będzie się wydłużał. 

Na dzisiejszym spotkaniu zostało ustalone, że zostanie przeprowadzona dodatkowa analiza ruchu drogowego w godzinach nocnych, czyli od 22.00 do 6.00. Dopiero całodobowy pomiar ruchu na ul. Gałczyńskiego pokaże pełny obraz natężenia pojazdów i na tej podstawie będzie można podejmować konkretne rozwiązania.

Ważna dla mieszkańców Zgierza jest informacja uzyskana od Ministra Sportu i Turystyki – Andrzeja Biernata, na temat włączenia do realizacji jeszcze w 2015 roku budowy drogi S14, stanowiącej istotny element obwodnicy Zgierza. 

Zarząd Powiatu Zgierskiego podjął również kroki zmierzające do poprawy sytuacji na tym odcinku, składając pod koniec września w ramach „schetynówek” na rok 2015 wniosek na realizację inwestycji pn. „Przebudowa ul. Parzęczewskiej w Zgierzu” w ramach programu wieloletniego pod nazwą „Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój”. Przebudowa skrzyżowania obejmowałaby wykonanie prawo i lewo skrętów w każdą stronę oraz całej infrastruktury skrzyżowania, łącznie z nowoczesną sygnalizacją świetlną, co usprawni przejazd samochodów. 

Inne

Ciekawe artykuły

Jakie są rodzaje noży masarskich?

Noże są niezbędnym wyposażeniem w każdej kuchni. Aby obróbka żywności, zwłaszcza mięsa mogła być wykonywana w sposób komfortowy i bezpieczny, powinniśmy posiadać najwyższej jakości sprzęt.