REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są korzyści z używania switch PoE?

Z perspektywy fizycznej topologii sieci komputerowych wyróżnić można przynajmniej 8 różnych konfiguracji połączeń przewodowych pomiędzy urządzeniami. Dobranie odpowiedniego rodzaju topologii pozwala zagwarantować sprawną oraz bezpieczną komunikację pomiędzy urządzeniami, które należą do danej sieci. To, jaka konfiguracja najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji, zależy przede wszystkim od liczby oraz rodzaju elementów, które są podłączone do sieci. Jednym z najpowszechniej wykorzystywanych rozwiązań do łączenia ze sobą poszczególnych urządzeń w danej sieci są przełączniki (ang. switch). Czy określane także mianem komutatorów lub wieloportowych mostów switche wykorzystuje się we wszystkich rodzajach topologii sieci komputerowych? Czym jest technologia PoE? Czy opłaca się zainwestować w przełącznik PoE? Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Na wszystkie te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym charakteryzują się switche PoE?

Technologia PoE (ang. Power over Ethernet) powstała w odpowiedzi na problemy związane z budowaniem dwóch poniekąd zależnych od siebie sieci okablowania. Zamiast budować osobną architekturę dla sieci zasilającej i sieci odpowiedzialnej za transfer danych pomiędzy urządzeniami, zdecydowanie lepiej postawić na rozwiązania oparte na technologii PoE. Inwestując w switch PoE, wszystkie podpięte do niego urządzenia będą automatycznie zasilanie za pośrednictwem Ethernetowych kabli. To, jak bardzo wygodne jest takie rozwiązanie, najprościej zobrazować można na przykładzie nawet niezbyt rozbudowanej sieci monitoringu. Dzięki technologii PoE w trakcie montażu kamer wystarczy rozplanować odpowiednio położenie jednej sieci okablowania typu Ethernet. Pozwala to przede wszystkim zoptymalizować koszty oraz uniknąć szeregu zagrożeń związanych z bezprzewodowym transferem danych pomiędzy urządzeniami. Nowoczesne switche PoE produkowane przez marki takie, jak Pulsar czy TP-Link, to doskonała alternatywa dla starszych przełączników i komutatorów. Są one w stanie zapewnić nie tylko znacznie lepszą wydajność, ale i większe bezpieczeństwo, niż rozwiązania oparte na sieciach bezprzewodowych.

Przy jakich rodzajach fizycznej topologii sieci potrzebny jest switch PoE?

W przypadku najmniej złożonych topologii, takich jak magistrala, linia, pierścienie czy siatka, switch PoE nie będzie potrzebny, ponieważ urządzenia we wszystkich tych konfiguracjach są połączone bezpośrednio ze sobą. Wszystkie te topologie są jednak niezwykle rzadko spotykane, ponieważ ze względu na swoją architekturę ciężko określić jest je mianem wydajnym albo bezpiecznych. Obecnie zdecydowana większość sieci opiera się na topologii gwiazdy lub drzewa. W obydwu tych wariantach switche PoE pełnią niezwykle istotną funkcję, ponieważ to właśnie dzięki nim większa liczba urządzeń jest w stanie komunikować się jednocześnie. W praktyce pozwala to przykładowo pobierać w czasie rzeczywistym obraz z kilkudziesięciu kamer bez opóźnienia. Jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest także to, iż potencjalne awarie elementów (np. telefonu, komputera, kamery itp.) nie będą paraliżować pracy pozostałych urządzeń

Inne

Ciekawe artykuły