REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Jesienny spadek formy. Jak sobie radzić z chandrą?

Jak radzić sobie z tym przytłaczającym uczuciem, które często nie pozwala nam wyjść z łóżka ani zabrać się do pracy? Poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych sposobów na zwalczenie jesiennej chandry.

Sezonowe przygnębienie to dla wielu zmora okresu jesienno – zimowego. Spadek motywacji, chroniczne zmęczenie, rozdrażnienie, bóle głowy i mięśni: chociaż objawy te są zwykle przejściowe, nie powinniśmy ich w żadnym wypadku ignorować. Jak radzić sobie z tym przytłaczającym uczuciem, które często nie pozwala nam wyjść z łóżka ani zabrać się do pracy? Poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych sposobów na zwalczenie jesiennej chandry.

1. Odetchnij świeżym powietrzem

Chociaż pogoda po drugiej stronie okna często nie napawa optymizmem, to częste wychodzenie na zewnątrz jest bardzo dobrym sposobem na stawianie oporu jesiennemu przygnębieniu. Kojarzyć się to może z dość staromodnym podejściem, które smutek i depresje każe leczyć wychodzeniem na dwór, ale ma swoje podłoże w nauce. Jesienna chandra często wywoływana jest niedoborem słońca i świeżego powietrza – nasze organizmy, przyzwyczajone do letniej aktywności i długich dni, często nie potrafią przestawić się na mniej obfite w światło jesienne popołudnia. Siedząc ciągle w domu wpadamy w błędne koło: przez brak kontaktu ze słońcem czujemy się przemęczeni i nie chcemy wyjść z łóżka, a im bardziej się zasiedzimy, tym mocniej będziemy odczuwać niedobór światła. Jak najczęstsze spacery po okolicy pomogą Ci oczyścić umysł i poczuć się nieco lepiej.

2. Aktywnie odpocznij

Próba odsunięcia ponurych myśli na bok poprzez zagłębienie się w pracy może prowadzić do odwrotnych skutków – zamiast czuć się lepiej tylko zwiększymy swoje przygnębienie. Jeśli masz taką możliwość, rozważ wzięcie choćby kilkudniowego urlopu na zajęcie się w stu procentach sobą: gorąca, relaksująca kąpiel, wybranie się na krótki jogging, ugotowanie swojego ulubionego dania, wyjście do kina czy restauracji z najbliższymi. Miękki reset pozwoli Ci na chwilę odciąć się od pędzącego tempa życia codziennego i skupić się na życiu tu i teraz, w tej chwili – i czerpaniu z niej maksimum. Ważne jest, aby relaksować się w sposób angażujący i aktywny: jeśli wolny dzień spędzisz nie wychodząc nawet z własnego pokoju, to Twoja sytuacja może się w ogóle nie polepszyć, a nawet przeciwnie – Twoje zdrowie psychiczne podupadnie nawet bardziej. Przy najbliższej okazji skup się na najważniejszym: swoim szczęściu i spełnieniu.

3. Sięgnij po profesjonalną pomoc

Jeśli objawy chandry utrzymują się dłużej, niż trzy-cztery tygodnie, jeśli zmęczenie i rozdrażnienie narasta, a domowe sposoby nijak nie poprawiają Twojej sytuacji, udaj się do lekarza. Dbanie o zdrowie psychiczne kiedyś może i mogło być obarczone piętnem, ale współcześnie jest słusznie uznawane za podstawowy filar właściwego funkcjonowania. Nie ważne, na ile spacerów się udasz, nie pomogą one z poważnymi problemami sięgającymi dalej niż zwykłe sezonowe przeziębienie. Specjalista pomoże Ci zdiagnozować źródło podupadającego samopoczucia, przepisze odpowiednie leki oraz przedstawi Ci sposoby na radzenie sobie ze stresem i uczuciem przytłoczenia. 

Inne

Ciekawe artykuły