REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Koronawirus – odroczenie spłaty kredytu

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na niemal każdym aspekcie życia. Gorszy stan gospodarki to także problemy w terminowej spłacie kredytów. W odpowiedzi na trudną sytuację nie tylko obniżono stopy procentowe ale także wprowadzono możliwość odroczenia spłaty kredytu na specjalnych warunkach.
 

Co to jest odroczenie spłaty kredytu?

Nawet najtańszy kredyt gotówkowy wiąże się ze spłatą rat o ustalonej wysokości. W przypadku przejściowych problemów z terminowym regulowaniem zobowiązania stworzono odroczenie spłaty kredytu. Na czym to polega?
 
Inaczej znane też jako wakacje kredytowe czy prolongata, odroczenie polega na wydłużeniu terminu całości lub części danego kredytu, które działa w oparciu o zawieszenie płatności konkretnych rat lub nawet całości zadłużenia. Czasem skorzystanie z takiego rozwiązania skutkuje nałożeniem dodatkowych opłat lub podwyższeniem opłacanych części zobowiązania po zakończeniu przerwy w spłacie.
 
W związku z pandemią koronawirusa większość banków zdecydowała się na umożliwienie odroczenia spłaty kredytu na specjalnych zasadach, lepszych od standardowej prolongaty. Jak więc wyglądają wakacje kredytowe w czasach koronawirusa?

Warunki odroczenia spłaty kredytu w czasach koronawirusa

Obecne warunki odroczenia spłaty kredytów są wynikiem ustalenia ich w połowie marca 2020 r. przez ZBP we współpracy z największymi bankami w Polsce. Zaproponowano wtedy m.in. ułatwienie wnioskowania o prolongatę, odroczenie spłat rat lub ich części do 3 miesięcy.
 
Przedstawiona propozycja spotkała się ze zgodą większości instytucji finansowych. W związku z tym kredytobiorcy mogą:
 
zawiesić spłatę części odsetkowej raty bez wydłużenia okresu kredytowania lub z wydłużeniem o czas korzystania z odroczenia spłaty,
zawiesić spłatę części kapitałowej raty z wyłączną spłatą odsetek, bez lub z wydłużeniem czasu spłacania zobowiązania,
zawiesić spłatę rat z wydłużeniem czasu kredytowania lub bez (druga opcja wiąże się z wyższymi późniejszymi ratami).
 
Warto zaznaczyć, że maksymalny okres odroczenia ustalono ostatecznie na 6 miesięcy. Z powyższej propozycji mogą skorzystać kredytobiorcy, którzy posiadają kredyty firmowe, gotówkowe, hipoteczne i konsolidacyjne (choć dopuszcza się inne rodzaje). Specjalne warunki odroczenia spłaty kredytu dotyczą uproszczonego procesu wnioskowania online, szybszych procedur i wydłużonego okresu zawieszenia. 
 
Na tych zasadach można skorzystać z prolongaty w bankach takich, jak Pekao, BNP Paribas czy PKO BP. Nie oznacza to, że inne instytucje finansowe nie oferują tego rozwiązania. Warto więc sprawdzić możliwość wzięcia wakacji kredytowych w porównywarce finansowej Pożyczka Portal

Odroczenie spłaty kredytu a koronawirus – kto może je otrzymać?

Podstawowym warunkiem uprawniającym do skorzystania z odroczenia spłaty w związku z koronawirusem jest posiadanie statusu osoby fizycznej spłacającej kredyt konsumpcyjny czy hipoteczny lub przedsiębiorcy, który wziął kredyt dla firm.
 
Wnioskodawcy oczywiście nie mogą posiadać zaległości względem banku i niespłaconego przeterminowanego innego zobowiązania. Co ciekawe, możliwość skorzystania z odroczenia spłaty na razie nie dotyczy m.in. kredytu mieszkaniowego RnS i kredytu studenckiego, choć banki analizują sytuację pod kątem objęcia tych produktów propozycją wakacji kredytowych.

Dokumenty wymagane do odroczenia spłaty kredytu

Tak jak w przypadku zakładania konta w banku, wnioskowanie o odroczenie spłaty kredytu w związku z koronawirusem odbywa się zdalnie – przez system bankowości elektronicznej, infolinię lub e-mail. Przy tym banki nie wymagają dostarczenia zaświadczeń i dokumentów. Ubieganie się o prolongatę zgodnie z propozycją ZBK zostało uproszczone.
 
Wzory wniosków o odroczenie spłaty kredytu są dostępne na stronach internetowych danego banku. Tam można także znaleźć szczegółowe informacje dotyczące procedur czy określonych warunków. Warto jednak pamiętać, że ubieganie się o odroczenie wymaga przedstawienia konkretnego powodu.
 
 

Inne

Ciekawe artykuły