REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Młodzież na ludowo, czyli dziesięć lat zespołu Szczawiniacy

Podczas obchodów jubileuszu X-lecia istnienia Szkolnego Zespołu Ludowego „Szczawiniacy”, w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawinie spotkali się byli i obecni członkowie zespołu, ich nauczyciele i opiekunowie, włodarze Gminy Zgierz, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Zgierzu Marcin Karpiński – Wicestarosta Zgierski i rodowity Szczawinianin oraz zaproszeni goście i sympatycy folkloru. Uroczystość rozpoczęła się od „podróży w czasie”, czyli obejrzenia prezentacji multimedialnej dokumentującej historię i dorobek artystyczny zespołu.

Podczas tych wspomnień prowadzący przywołali też kilka anegdot, np. o tym jak zespół prezentował swoje umiejętności na Litwie w jednym z przedszkoli – paniom bardzo się podobało, natomiast prawie wszystkie dzieci usnęły, ponieważ występ miał miejsce w porze leżakowania maluchów.
„Szczawiniacy” mają na swoim koncie dużo sukcesów; brali oni udział w wielu występach folklorystycznych, począwszy od tych lokalnych po międzynarodowe, takie jak np.: gminne i powiatowe Dożynki, IX Międzynarodowe Targi Regiony Turystyczne „Na Styku Kultur”, Warszawskie Święto Chleba, Międzynarodowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Rezekne (Litwa), Święta Wielkanocne w Holloko (Węgry). 
Umiejętności muzyczne, wokalne i taneczne Szkolnego Zespołu Ludowego „Szczawiniacy” mogli oceniać zgromadzeni na jubileuszu goście. Członkowie zespołu zaśpiewali kilka pieśni o charakterze patriotycznym oraz zatańczyli tańce, takie jak polonez, polka czy czardasz.
 

Inne

Ciekawe artykuły