REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Można smacznie i bez mięsa

Gotować można nie tylko smacznie, ale przede wszystkim bez mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Taką tezę starała się obronić Dominika Czapska podczas kulinarnych warsztatów, które odbyły się w Zgierzu w niedzielę 13 kwietnia 2014 r.
 
Miejsce na spotkanie udostępniła Agnieszka Robakiewicz prowadząca Pracownię Jogi – pl. Jana Pawła II nr 3. Uczestnicy kursu jogi oraz przyjaciele studia mogli dowiedzieć się i zobaczyć jak przygotować wielkanocne potrawy, m.in.: pasztet z kaszy jaglanej, pastę z groszku, ze słonecznika, majonez czy ciasto czekoladowe. Spotkanie zakończył koncert gongów w wykonaniu Tomka
Sęka.
 
Dominika Czapska pochodzi z Mazur, obecnie mieszka w Łodzi. Weganką jest od dwóch lat, wcześniej kilka lat praktykowała wegetarianizm. Nie uznaje zabijania zwierząt, spożywania mięsa  ani produktów pochodzenia zwierzęcego np. jajek, serów cz mleka. Swoje zasady stara się obrazować nie tylko gotując. Jej czworonogiem nie jest bowiem pies czy kot, ale świnka o imieniu Bożenka. Świnka ma przypominać ludziom, że jej miejsce nie jest na talerzu – jest zwierzęciem takim jak każde inne. Sama Bożenka jest również weganką. Była także uczestniczką niedzielnych warsztatów.
 
Myślę o założeniu własnej wegańskiej restauracji. Takie spotkania jak to ostatnie w Zgierzu pomagają jej poznać opinie i reakcje odbiorców, którzy degustują potrawy, oceniają ich smak i wygląd – mówi Dominika
 
 
Przykładowe przepisy wegańskie:


PASTA Z GROSZKU:
  • puszka groszku zielonego
  • ząbek czosnku
  • sól
  • oliwa/olej
Wszystko miksujemy blenderem, podajemy do chleba, krakersów lub wg uznania.
 
KOTLETY Z KASZY JAGLANEJ:
 
Składniki na około 10-12 kotletów:
1 1/2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
1/2 szklanki prażonego słonecznika
1/2 szklanki prażonego sezamu
1 cebula
1/2 szklanki bułki tartej
1/4 szklanki oleju
3 łyżki mąki
2 łyżki sosu sojowego 
2 łyżeczki kolendry
2 łyżeczki pietruszki
seler
3 marchewki
sól i czarny pieprz
 
Wszystkie składniki wrzucamy do dużej miski i mieszamy rękami, aż do uzyskania klejącej masy. Jeżeli masa nie klei się wystarczająco, wystarczy dodać jeszcze więcej oleju i mąki.  Lepimy kotlety i układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy 30 minut w temperaturze 200 stopni, w połowie czasu pieczenia (albo po upływie 20 minut) delikatnie obracając kotlety na drugą stronę.
 
Więcej kulinarnych wegańskich przepisów i inspiracji można odnaleźć na blogu:
 
 
oraz na fanpage’u:
 
 
Zapraszamy też na www.agnieszkarobakiewicz.pl.

Inne

Ciekawe artykuły