REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Narodowe Czytanie w Zgierzu

„Dumką na dwa serca” w wykonaniu śpiewającej bibliotekarki – Wioletty Cywińskiej, rozpoczęło się 6 września, o godz. 11.00 w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy, Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. 

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania zainicjowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

Organizatorami wydarzenia byli: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. B. Prusa oraz Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Podczas imprezy czytane były fragmenty „Trylogii”, wybrane wg kryterium „Wątki miłosne w Trylogii Henryka Sienkiewicza”. 

Zaprezentowany został także obrazek literacki „Sienkiewicz w Zgierzu (Z prawdziwego zdarzenia)” autorstwa Wiktora Czajewskiego, który Zgierska Biblioteka, wiedziona jakby instynktem, nie znając kolejnego bohatera Narodowego Czytania, wydała w roku ubiegłym. Utwór ten w roku 1901 ukazał się na łamach czasopisma „Rozwój”. Jego akcja dzieje się w Zgierzu, a utwór opowiada o tym jak lektura utworów Henryka Sienkiewicza wpłynęła na niemieckiego fabrykanta.

Przeprowadzony został również „ekspresowy” konkurs plastyczny z nagrodami, na najciekawszą karykaturę Henryka Sienkiewicza. 

Oprawę muzyczną imprezy stanowiły utwory związane z ekranizacją „Trylogii”. 

Dwa z nich wykonała młoda, utalentowana skrzypaczka – zgierzanka, Julia Augustyniak. Imprezie towarzyszyła wystawa prezentująca dorobek literacki Polskiego Noblisty. Każdy uczestnik spotkania otrzymał okolicznościowy dyplom z okazjonalną pieczęcią, która do Zgierza dotarła wprost z Kancelarii Prezydenta RP. Pieczęć otrzymali także wszyscy, którzy przynieśli z sobą książki Henryka Sienkiewicza. 

Na zakończenie uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni do posmakowania słodkości przygotowanych przez Organizatorów.

Inne

Ciekawe artykuły