REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Noworoczne postanowienia – o czym warto pomyśleć?

Początek roku to dobry moment na gruntowny remont własnego życia. Zdrowie, finanse, bezpieczeństwo – przeanalizujmy co było złe i wprowadźmy w życie realne zmiany, nie tylko takie, które chwilowo zaspokoją nasze sumienia. Przyjrzyjmy się szczególnie, jak silna wola wpływa na nasz portfel, bo ten będzie potrzebował naszego silnego wsparcia w kolejnym trudnym roku. 

 
Zdrowie – dobry cel na początek
Zdrowie to coś nie do przecenienia. Wiedzą to zwłaszcza Ci, którzy mają z nim problemy. O ile nie wykluczają tego niezależne przyczyny, w prosty sposób możemy wprowadzić do naszego życia kilka prozdrowotnych zmian. Rzucenie palenia – najbardziej popularne noworoczne postanowienie – samo z siebie może być trudne. Ale włączając do tego jogging, czy inne sportowe zajęcia okazuje się możliwe. Świadomość fizycznej słabości wynikającej z tego nałogu, bywa tutaj najsilniejszym motywatorem. Warto więc wyznaczyć też sobie jakiś ambitny cel np. ukończenie biegu na 10 km (dla bardziej ambitnych może być maraton). Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby w ciepłe dni, do pracy czy na zakupy chodzić pieszo, albo korzystać z komunikacji miejskiej. Nie tylko wpłynie to pozytywnie na nasze samopoczucie, ale pozwoli też oszczędzić nieco na drożejącym wciąż paliwie.
 
Finanse pod racjonalną kontrolą
Oszczędzanie nie zawsze musi oznaczać same wyrzeczenia i rezygnację z dotychczasowego poziomu życia. Zacznijmy od zdroworozsądkowego przeglądu naszych finansów. Zróbmy listę podstawowych rachunków, których część na pewno automatycznie się przedłuża. To dobry moment na przegląd rynkowych ofert operatorów kablówki, telefonii komórkowej, dostawców Internetu, ale także banków i ubezpieczycieli. Być może okaże się, że zmiany wymagające tylko odrobiny czasu i zaangażowania, dadzą nam kilkadziesiąt, albo nawet kilkaset złotych miesięcznych oszczędności. To niemała kwota, którą można zainwestować np. w produkty oszczędnościowo – ubezpieczeniowe (w ich przypadku efektywność osiąga się w dłuższej perspektywie, warto zatem dowiedzieć się wszystkich szczegółów u doradcy) lub skorzystać z tradycyjnej lokaty. Można też po prostu zmniejszyć swoje ewentualne zadłużenie. – Często bagatelizujemy pełny przegląd oferty rynkowej instytucji z których usług i produktów korzystamy, uważając, że albo wcale, albo niewiele na tym zaoszczędzimy. To duży błąd. Poświęcając dosłownie chwilę na konsultacje z doradcą finansowym, czy też przeanalizowanie samemu dostępnych ofert w Internecie, możemy naprawdę sporo zyskać, zwłaszcza w dłuższej perspektywie – komentuje Agnieszka Kopczyńska, doradca Aspiro.
 
Bezpieczeństwo daje komfort
Nie warto kusić losu i ryzykować bez potrzeby. Wielu ludzi bagatelizuje ubezpieczenie mieszkania, czy zapomina opłacić polisę OC. Wszystko jest dobrze, dopóki coś się nie stanie. Los nie będzie się nas jednak pytał o zdanie, tym bardziej też o to, czy jesteśmy ubezpieczeni. To swoista loteria, która może się źle skończyć. Wypadek samochodowy bez polisy OC, czy skorzystanie z kosztownej pomocy medycznej na zagranicznym stoku narciarskim bez odpowiedniego ubezpieczenia, może nas bardzo dużo kosztować. Nikt nie życzy sobie też pożaru, czy zalania mieszkania, ale to przypadki, które się niestety zdarzają. To samo dotyczy firm, które zwłaszcza w kryzysowych czasach, kiedy nie mogą pozwolić sobie na nieoczekiwane straty, powinny się przed nimi skutecznie chronić.  – To będzie zły rok na ekstra wydatki, a tak często myślimy o polisach. Zastanów się jednak, co się stanie, jeśli dodatkowo los zniszczy nasz majątek, lub zdrowie? Pech nie wie, co to kryzys. Brak ubezpieczenia w czasie kryzysu, to jak chodzenie z grypą, bez czapki, po mrozie – radzi Marek Haupa z Multitu.pl, internetowej multiagencji ubezpieczeniowej.
Noworocznych postanowień, mniej lub bardziej ważnych dla naszego życia, możemy mieć całe mnóstwo. Schodząc na ziemię stwórzmy jednak realny plan i konsekwentnie go realizujmy, nie zapominając ani na chwilę, jaki był  tak naprawdę cel naszych zmian. 
 
Poniżej znajduje się symulacja przeprowadzenia racjonalizacji swoich wydatków oraz sposoby wykorzystania oszczędności w kwocie 500 zł miesięcznie.
 
 Zakres oszczędności  Przykładowa kwota (PLN)
 Zmiana oferty na tańszą, np. Internet, energia, telefon  100
 Rzucenie papierosów  200
 Częstsze korzystanie z komunikacji miejskiej  200
 SUMA  500
 
Symulacja oszczędności przy wykorzystaniu rachunku oszczędnościowego 
(przyjęto 500 zł wkładu na miesiąc, oprocentowanie 4,%, okres 1 rok, kapitalizacja dzienna)
 
 Okres  1 rok
 Kwota oszczędności (PLN), ok.   6129,315
 
Symulacja oszczędności przy wykorzystaniu tradycyjnej lokaty 
(przyjęto 500 zł wkładu co miesiąc, oprocentowanie 4,5%, okres 30 lat, kapitalizacja miesięczna)
 
 Okres  1 rok  3 lata  10 lat  30 lat
 Kwota oszczędności (PLN, ok.  6148,28   19 305,17  75 882,53  379 193,07
Symulacja oszczędności przy wykorzystaniu produktu oszczędnościowo-ubezpieczeniowego BENEFIA (500 zł wkładu co miesiąc, symulacja na 30 lat, założony 7% przyrost funduszu nie daje gwarancji zysku, zarobić można też znacznie więcej jednak istnieje ryzyko utraty kapitału, przy zachowaniu gwarancji całości kwoty ubezpieczenia na życie)
 

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a