REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca płacimy za przejazd A2

Od piątku – 1 lipca 2011 r. za przejazd bezpłatnym dotychczas odcinkiem autostrady A2 ze Strykowa do Konina kierowcy aut osobowych zapłacą 20,60 zł. A dziś są już po raz pierwszy próbnie wydawane bilety, a więc jeszcze bez regulowania należności.

O godzinie 8.00 rozpocznie się wydawanie dla kierowców samochodów osobowych tzw. "biletów zerowych" . Oznacza to, że jadący zastaną opuszczone szlabany na wszystkich stacjach i punktach poboru opłat między Strykowem, a Koninem. Przy okienku dostaną bilety i oddadzą je w miejscu w którym opuszczą autostradę, oczywiście bez konieczności regulowania należności. Opłaty zaczną obowiązywać od północy pierwszego lipca br. – wyjaśnia Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA.

Wcześniej przejazd odcinkiem A2 od Strykowa do Konina odbywał się bezpłatnie, jako że odcinek został wybudowany przez państwo. Rząd zadecydował jednak, żeby zakończyć „autostradowe eldorado” kierowców i wprowadza właśnie opłaty. W nocy z 30 czerwca na 1 lipca z tablic informacyjnych znikną naklejki, które zakrywały od 2006 r. napis "płatna".

Droga została zaprojektowana w ten sposób, aby nie było możliwości ucieczki bez uregulowania należności, w przeciwieństwie np. do odcinka z Konia do Towego Tomyślna, zarządzanego przez Autostradę Wielkopolską. Należność będzie trzeba uregulować przy zjeździe z trasy. W ten sposób zapłacimy za każdy faktycznie przejechany kilometr. Po drodze nie będzie punków poboru opłat, co zwiększy komfort jazdy i zaoszczędzi czas podróży.

Kierowy aut osobowych za każdy przejechany kilometr zapłacą 20 gr, motocykliści 10 gr. Kierowcy aut ciężarowych i autobusów będą z kolei rozliczani za pomocą elektronicznego poboru opłata ViaToll, który również rusza 1 lipca. Każda próba ominięcia uiszczenia opłaty skazana jest na niepowodzenia ponieważ A2 naszpikowana jest czujnikami zamieszczonych w bramownicach, kamerami a także wagami. Naruszanie przepisów na bieżąco będzie przekazywanie do inspekcji transportu drogowego.
 

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a