REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

PO zdejmuje plakaty, PiS wiesza banery

„Kampania informacyjna” PiS dotarła również do Zgierza. W ubiegłym tygodniu poseł Marek Matuszewski zawiesił plakat o bezpłatnych poradach prawnych. Tymczasem Artur Dunin wstrzymuje kolportaż materiałów promocyjnych.

We wtorek (19.07.2011 r.) Państwo Komisja Wyborcza uznała, że prowadzona przez niektóre partie „kampania informacyjna” narusza prawo wyborcze. W szczególności chodzi o spoty radiowe i telewizyjne, w których PiS krytykuje działania obecnego rządu, a także billboardy z napisem „Premier Jarosław Kaczyński – Czas na odważne decyzje”. Komisja ma również wątpliwości co do billboardów z wizerunkiem szefów SLD – Grzegorza Napieralskiego i Katarzyny Piekarskiej z odniesieniem do strony internetowej z programem wyborczym partii.
 
Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki przypomniał, że zgodnie z obowiązującą ordynacją wyborczą kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem zarządzenia wyborów przez Prezydenta RP, a partie oraz osoby pełniące funkcje publiczne nie mogą do tego czasu prowadzić kamami informacyjnej, która zawiera elementy agitacji wyborczej.

A w Zgierzu?
 – Szef partii Donald Tusk poprosił nas, abyśmy wstrzymali się z kolportażem materiałów oraz wszelkimi działaniami promocyjnymi. PO nie zamierza łamać prawa. Czy postąpią tak inne partie? Nie wiem, ale zachęcam ich członków do przestrzegania prawa – mówi poseł PO Artur Dunin.

Biuro Poselskie Artura Dunina miało przygotowane do dystrybucji książeczki informacyjne o osiągnięciach członków partii w samorządach oraz o działaniach rządu. Rozwieszono również plakaty o bezpłatnych poradach prawnych oraz możliwości spotkania z Posłem przy kawie w lokalnej kawiarni. Zarząd PO zdecydował jednak wobec wtorkowych wydarzeń, aby wszystkie materiały przesłać do PKW z prośbą o ocenę. Dlatego pracownicy zgierskiego biura usunęli wszelkie plakaty z aktualnymi informacjami.

 – Mamy informację z PKW oraz z PO, że materiały, które znajdują się na samym budynku biura poselskiego są zgodne z prawem. Co do pozostałych materiałów, również mamy taką pewność, ale z ich dystrybucją wolimy poczekać na odpowiedź z PKW, a ta będzie za 7 dni – mówi poseł Artur Dunin. – Gorzej jest jeśli chodzi o kampanię PiS. Już na pierwszy rzut oka billboardy z napisem „Premier Jarosław Kaczyński” mówią, że mamy do czynienia z kampanią wyborczą – mówi.

O zdanie zapytaliśmy również posła PiS Marka Matuszewskiego?
 – W moim biurze poselskim od 6 lat jest dwóch prawników chętnych do udzielania porad prawnych. Mam prawo i obowiązek ogłaszać tą informację. Nie wiem jaki artykuł prawny wg. Państwowej Komisji Wyborczej miałbym łamać. Nie mam zamiaru zdejmować tych informacji, bo było byto łamaniniem moich praw zagwarantowanych w konstytucji – powiedzał Marek Matuszewski.

Poseł uważa ponadto, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego uznającego za niezgody z konstytucją zakaz umieszczania płatnych spotów wyborczych i billboardów, Państwo Komisja Wyborcza spuści z tonu. Jest również pewien, że w mieście pojawi się mnóstwo billboardów, banerów i plakatów Platformy.

 

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a