REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Posypały się mandaty dla pieszych

W piątek (18.02.2011 r.) w godzinach 6.00 – 22.00 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi przeprowadzili w mieście akcję „Niechronieni”. Działania ukierunkowane były na ujawnianie wykroczeń, jakie popełniają piesi uczestnicy ruchu drogowego. Policyjne patrole zwracały szczególną uwagę na osoby przechodzące przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, wchodzące na przejście w cyklu czerwonego światła, a także popełniające inne wykroczenia. Pośpiech, nieuwaga, lekkomyślność czy wręcz bezmyślność często towarzyszą pieszym i są złym doradcą. Dlatego też w czasie akcji policjanci nie tylko pouczali jak prawidłowo powinni zachowywać się piesi, ale również karali mandatami tych, którzy ewidentnie nie przestrzegali obowiązujących przepisów.  

 
Warto dodać, że w 2010 r. na drogach całego województwa doszło do 431 wypadków z winy pieszych. Osoby te doprowadzały do wypadków wskutek nieostrożnego wejścia na jezdnię przed jadącym pojazdem – 198 przypadków, przekroczenia jezdni w miejscu niedozwolonym – 77, wejścia na jezdnię przy czerwonym świetle – 57, nieostrożnego wejścia na jezdnię zza pojazdu lub przeszkody – 53, stania lub leżenia na jezdni – 33 i chodzenia nieprawidłową stroną drogi – 12. Najczęściej sprawcami zdarzeń drogowych zaistniałych z winy pieszych są osoby w wieku 60 lat i starsze. Ludzie ci w minionym roku spowodowali 81 wypadków. 
 
Działania "Niechronieni" zakończono 18 lutego o godzinie 22.00 wystawiając 133 mandaty karne oraz sporządzając 3 wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Łodzi. Większość popełnionych wykroczeń przez osoby piesze to przechodzenie przez przejście przy czerwonym świetle. Niestety znacza liczba wystawionych mandatów wskazuje jak dużym problemem a zarazem powodowaniem niebezpieczeństwa jest nieodpowiedzialne zachowanie się pieszych na drogach. Takie akcje wkrótce będą kontynuowane.
 
W zeszłym roku w Łodzi zginęło 12 pieszych. W 2011 r.  już troje, a pierwszą ofiarą był zgierzanin. 

 

Inne

Ciekawe artykuły

Wagi kontrolne w przemyśle i na produkcji

Za każdym produktem, który trafia do naszych rąk, stoi skomplikowany proces produkcji. Za jego sprawą surowce zamieniają się w gotowe do użytku przedmioty, które spełniają