REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Przebadaj słuch swojego dziecka

Niedosłuch to zaburzenie polegające na nieprawidłowym przewodzeniu lub odbiorze dźwięków. Zaburzenia słuchu mają konsekwencje dla rozwoju dziecka. Jednak wczesne wykrycie wad słuchu i zastosowanie odpowiedniego leczenia pozwala na wyrównanie ich szans edukacyjnych i zawodowych oraz blisko czterokrotnie obniżyć koszty leczenia w porównaniu z kosztami opóźnionej terapii.

Na początku czerwca, w województwie łódzkim, ruszył program darmowych badań słuchu dla dzieci w wieku 6-12 lat. Kompleksowe badania, w powiecie zgierskim, można wykonać w Centrum Medycznym „Boruta” w Zgierzu. – Najpierw sprawdzamy czy u dziecka występuje stan zapalny ucha zewnętrznego i środkowego – mówi Jadwiga Jóźwiak, laryngolog i audiolog z Centrum Medycznego „Boruta”. – Następnie przy pomocy tzw. prób stroikowych sprawdzamy czy mały pacjent nie ma uszkodzonego ucha lub jakiś ubytków. Kolejnym etapem są tzw. badania audiometryczne, czyli mierzona jest wrażliwość ucha na różne częstotliwości dźwięku. – Do tej pory nie miała okazji kompleksowo zbadać swoich dzieci i skorzystać z fachowej porady laryngologa – mówi Wioletta Olczak, mama 7-letniego Kuby i 9-letniej Oli, która popiera tego typu programy badań – Dobry słuch jest czynnikiem, który ma wpływ na powodzenie dziecka w szkole.

Niepoprawny wymawianie słów może być spowodowane tym, że nasze dziecko źle słyszy, czyli może mieć początki niedosłuchu – przekonuje Jadwiga Jóźwiak.Również przewlekły katar oraz oddychanie przez nos może zapoczątkować infekcję uszu.

Do tej pory z badań skorzystało ponad 50 dzieci. – W zdecydowanej większości przypadków mali pacjenci mają dobry słuch – mówi Jadwiga Jóźwiak. – Dzieci, które miały wyniki na pograniczu muszą zgłosić się na dalsze badania kontrolne, żeby zobaczyć czy nie jest to, być może, zaczynający się niedosłuch. Z darmowych badań korzystają również rodziny zastępcze oraz domy dziecka z terenu powiatu zgierskiego. – Udało nam się zaprosić na badania dwa domy dziecka: z Dąbrówki i Grotnik. Planujemy również przebadać małych pacjentów z rodzin zastępczych.

Darmowe badania słuch w powiatowej placówce wciąż trwają. Szczegółowe informacje dotyczące zapisów można uzyskać dzwoniąc pod nr tel. 42 714 35 19.

Inne

Ciekawe artykuły

Jak spędzić udany urlop w Gdańsku?

Gdańsk to jeden z najpopularniejszych kierunków, w którym udają się urlopowicze przez cały rok. Położone tuż nad polskim nabrzeżem miasto obfituje w turystyczne atrakcje. Podpowiadamy,

Czym różni się procesor Intel Core i3 od i5?

CPU, centralna jednostka obliczeniowa lub po prostu procesor, to jeden z najbardziej istotnych podzespołów każdego komputera. Jego podstawowe zadanie to interpretowanie wszystkich podejmowanych na urządzeniu