REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Reaktywajca konkursu o nagrodę filmową im. Andrzeja Munka

Ideą Konkursu o Nagrodę Filmową im. Andrzeja Munka kierowanego do młodych reżyserów i operatorów filmowych jest wspieranie i promowanie ambitnych i wartościowych poszukiwań artystycznych młodych filmowców polskich, dla których takie eventy są głównym i często jedynym miejscem prezentacji ich dokonań. Organizatorami konkursu są: PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, Stowarzyszenie Łódź Filmowa i kino Charlie w Łodzi. PWSFTviT w Łodzi przyznaje tę nagrodę od 1965 roku. W 2004 roku odbyła się ostatnia edycja konkursu. Tegoroczny konkurs jest więc reaktywacją wspaniałej tradycji, która przypomina sylwetkę Andrzeja Munka – absolwenta, a następnie wykładowcy łódzkiej PWSFTviT. W 2011 roku mija 90-ta rocznica urodzin i 50-ta rocznica śmierci tego wybitnego reżysera.

Zamierzeniem organizatorów konkursu jest również zderzenie dokonań obecnych debiutantów z filmami laureatów Nagrody im. Andrzeja Munka lat ubiegłych. Pokaże to różnice w podejściu do warsztatu, języka filmu, stanu świadomości młodych ludzi, ich zainteresowań i podejmowanej tematyki. Dzięki temu widz otrzyma pogłębioną refleksję na temat fenomenu debiutu w kinie polskim na przestrzeni lat. Konkursowi towarzyszyła będzie dyskusja panelowa z udziałem pedagogów łódzkiej PWSFTviT, studentów i młodych widzów. Celem przedsięwzięcia jest bowiem również promocja wysokich standardów w młodym polskim kinie, a więc: przemyślanego scenariusza, oryginalnego tematu, sposobu jego ujęcia, dobrej jakości zdjęć. Spotkanie takie będzie również rodzajem giełdy doświadczeń w zakresie źródeł pozyskiwania funduszy na produkcję filmu, wypełniania unijnych aplikacji, przygotowania się do pitchingu z myślą o pozyskaniu producentów, a potem zainteresowania dystrybutorów. Planujemy zaprosić gości, którzy zechcieliby podzielić się z młodymi filmowcami swoją wiedzą z tego zakresu.

W jury konkursu zasiądą: prof. Maria Kornatowska, prof. Stanisław Szymański, prof. Marian Szukalski, prof. Filip Bajon, dr Paweł Siedlik, dr Ryszard Brylski oraz studenci: Piotr Złotorowicz, student Wydziału Reżyserii PWSFTviT i Jakub Burakiewicz, student Wydziału Operatorskiego PWSFTviT. Konkurs o Nagrodę Filmową im. Andrzeja Munka towarzyszyć będzie XVI Forum Kina Europejskiego „Cinergia”, które odbędzie się w Łodzi, w kinie „Charlie” w terminie 4-12 listopada 2011. Laureat Nagrody im. Andrzeja Munka weźmie udział w konkursie międzynarodowym na Najlepszy Debiut Europejski, powalczy o Nagrodę Kryształowej Łódki.

Aktualnie trwa nabór filmów do konkursu. Więcej informacji na www.charlie.pl

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a