REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Rocznica ufundowania sztandaru 31 pułkowi Strzelców Kaniowskich

W czwartek 27 lutego 2014 r. minęła 87 rocznica nadania sztandaru 31 pułkowi Strzelców Kaniowskich. Wydarzenie to miało miejsce w Zgierzu.

Na początku Dwudziestolecia Międzywojennego w Łodzi stacjonowały dwa słynne pułki piechoty: 28 i 31 pułk Strzelców Kaniowskich. W połowie lat 20-tych podjęto decyzję o przeniesieniu jednego z pułków do innego miasta. Padło na 31 pułk Strzelców Kaniowskich. Pod uwagę brano dwie lokalizacje: Zgierz i Sieradz. Stacjonowanie pułku piechoty przynosiło miastu wiele korzyści i duży prestiż. Zgierz tak mocno starał się o przyznanie pułku, że mieszkańcy ufundowali sztandar.

Uroczystość trwała dwa dni: od 26 do 27 lutego 1927 roku. Finalnie pułk został w połowie lat 30-tych przeniesiony do Sieradza (dwa z trzech batalionów). W Zgierzu zaś stacjonował 10 Batalion Pancerny.

W niedzielę 5 marca 2014 r. członkowie Stowarzyszenia Historycznego ,,Strzelcy Kaniowscy" postanowili przypomnieć o tym zapomnianym wydarzeniu. Przygotowali małą wystawę na placu Jana Pawła II. Na budynku Urzędu Miasta znajduje się tablica upamiętniająca wydarzenie, ufundowana przez weteranów w jedną z rocznic wydarzenia. Na wystawie można było zobaczyć wiele zdjęć autorstwa Romana Wajnikonisa, który w 1927 r. uwiecznił wydarzenie. Członkowie stowarzyszenia zaprezentowali się w pełnym umundurowaniu przedwojennym, identycznym jak to w którym uczestniczyli żołnierze 31 pułku Strzelców Kaniowskich.

Więcej zdjęć i pełen opis uroczystości znajduje się na fanpage-u Stowarzyszenia: facebook.com/kaniowscy oraz forum: http://28pp.fora.pl/

 

 

 

Inne

Ciekawe artykuły

Jakie są rodzaje noży masarskich?

Noże są niezbędnym wyposażeniem w każdej kuchni. Aby obróbka żywności, zwłaszcza mięsa mogła być wykonywana w sposób komfortowy i bezpieczny, powinniśmy posiadać najwyższej jakości sprzęt.