REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Ruszyła wycinka drzew w Parku Miejskim

7 stycznia 2014 r. rozpoczęła się wycinka drzew w Parku Miejskim im. T. Kościuszki w Zgierzu. Drzewa i krzewy do wycinki zostały wytypowane na podstawie opracowanej „Inwentaryzacji dendrologicznej drzew na terenie Parku Miejskiego im. T. Kościuszki w Zgierzu”, która określa ich stan zdrowotny jako zły i stanowiący zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców miasta Zgierza jak i ich mienia. Usunięte zostaną drzewa (m.in. z gatunku: topola włoska, głóg, topola, brzoza brodawkowa, dereń jadalny, glediczyja trójcieniowa, wiąz szypułkowy, klon jawor, robinia akacjowa, klon pospolity, jesion wyniosły, czeremchy pospolitej, wierzby białej, grabu pospolitego) oraz krzewy (m.in. z gatunku: bez czarny, suchodrzewie pospolite, ligustr pospolity, karagana syberyjska, tawuła, śnieguliczka biała). Usunięcie drzew i krzewów możliwe była dzięki uprawomocnieniu się decyzji Starostwa Powiatowego w Zgierzu. Wnioskował o to Urząd Miasta Zgierza, bowiem wycinka związana jest z realizacją przez miasto zadania „Rewitalizacja parku miejskiego w Zgierzu – Centrum Rekreacji Rodzinnej".

Prace w przy wycince parkowych drzew mają  zakończyć się do 28 lutego 2014 r. Jak tłumaczy Katarzyn Sendal z Wydziału Promocji UMZ, zapisy inwentaryzacji dendrologicznej zostały potwierdzone przez przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Zgierzu podczas wizji lokalnej, podczas której stwierdzono: „zasadność wnioskowanych do usunięcia drzew i krzewów, które w większości są w złym stanie zdrowotnym tj. są obumarłe i posiadające liczny posusz w koronach oraz wypróchnienia. Ponadto występują duże wypróchnienia w częściach odziomkowych pni jak i wzdłuż całych pni. Wiele z drzew występujących w pobliżu promenady spacerowej ma zachwianą statykę stanowiąc tym samym zagrożenie dla spacerujących po terenie parku ludności. Natomiast wytypowane do usunięcia skupiny krzewów i żywopłotów są suche i zasychające”.
 
W zamian za usuniętą zieleń Starosta Zgierski zobowiązał Gminę Miasto Zgierz do posadzenia 152 sztuk drzew dowolnego gatunku i 690 m2 krzewów dowolnego gatunku w terminie do dnia 30 listopada 2014 r.

Inne

Ciekawe artykuły