REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Sezon rowerowy rozpoczęty

Wiosna to czas, kiedy na drogi wyjeżdżają rowerzyści. Miłośnicy podróży na dwóch kółkach muszą pamiętać, że korzystanie z jednośladu oprócz niewątpliwej przyjemności, obciążone jest balastem przepisów, do których zobowiązani są stosować się. 

Według przepisów prawa rowerzysta powinien pamiętać, że nie wolno mu:
  • przejeżdżać rowerem przez przejścia dla pieszych – przekraczając jezdnię rowerzysta musi zsiąść z roweru i przeprowadzić go po pasach,
  • jechać bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz stóp na pedałach,
  • jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu drogowego,
  • czepiać się pojazdów – szczególnie popularne zjawisko na wsiach, gdzie praktykowane jest chwytanie się ciągnika
  • zwalniać lub zatrzymywać się bez uzasadnionej przyczyny na przejazdach dla rowerzystów, oraz wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd
  • jeździć po autostradzie, ani po drodze ekspresowej.
 
Bardzo istotną kwestią jest również kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu – pamiętajmy, że przepisy mówią wyraźnie – w zależności od zawartości alkoholu rowerzysta popełnia wykroczenie lub przestępstwo, i w przypadku, kiedy posiada prawo jazdy może je stracić za kierowanie rowerem po alkoholu nawet na 10 lat.
 
Dobry sposób na rodzinny relaks to wycieczki rowerowe, jednak znowu należy pamiętać o obowiązujących przepisach – małe dziecko do 7 lat możemy przewozić na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone w specjalnym foteliku zapewniającym bezpieczną jazdę, samodzielny rowerzysta, który nie ukończył 10 lat może korzystać z chodnika, ale musi znajdować się pod opieką dorosłego.
 
Na chodniku?
Komfortowo byłoby korzystać ze ścieżek rowerowych – wówczas sytuacja jest jasna rowerzysta ma na ścieżce pierwszeństwo i może bezpiecznie podróżować. W Zgierzu ścieżek jest mało, co więć robić?
 
Generalnie obowiązuje zakaz poruszania się rowerem po chodniku, są jednak wyjątki: pierwszy dotyczy opieki rowerzysty nad dzieckiem jadącym na rowerze, drugi to sytuacja, gdy na jezdni dozwolona jest prędkość większa niż 50 km/h, a chodnik ma co najmniej 2 m szerokości. W przypadku drogi dla rowerów i pieszych rowerzysta powinien zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Kiedy natomiast nie ma drogi rowerowej, wówczas rowerzysta powinien korzystać z pobocza, pod warunkiem, że nie utrudnia ruchu pieszym i że pobocze nadaje się do jazdy, jeżeli rowerzysta nie może skorzystać z pobocza powinien jechać prawą stroną jezdni.
 
Załóż kask
Mimo, że w Polsce brak jest przepisów nakazujących zakładanie kasków ochronnych przez rowerzystów ich stosownie jest coraz bardziej modne. Szczególnie ważne są one w przypadku dzieci, bo po pierwsze chronią głowę, która u młodego rowerzysty narażona jest na stłuczenia podczas nieoczekiwanych wywrotek, po drugie w jeszcze większym stopniu promują modę na zapewniane sobie bezpieczeństwa podczas udziału w ruchu drogowym.
 
Sprawdź wyposażenie roweru
Przepisy jasno stanowią: roweru powinien posiadać: z przodu jedno światło pozycyjne barwy białej; z tyłu jedno światło odblaskowe koloru czerwonego o kształcie innym niż trójkąt; jedno światło pozycyjne koloru czerwonego (może być migające); co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze również stosować elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do rowerów lub umieszczane na odzieży rowerzystów – odblaski powodują, że jesteśmy bardziej widoczni przez co oczywiście bezpieczni.
 
Pamiętajmy, że rower powinień być bezwględnie wyposażony w światła, a więc cały czas, również w czasie jazdy w ciągu dnia. 
 
Kradzieże
Zostawiając jednoślad przed sklepem, czy blokiem warto go właściwie zabezpieczyć. Dodatkowo policjanci radzą, aby właściwie przechowywać kartę gwarancyjną, w której można zapisać dodatkowe informacje dotyczące cech charakterystycznych jednośladu. Warto do środka ramy wrzucić kartkę z np. numerem PESEL, bądź w wiadomym sobie miejscu oznaczyć rower za pomocą numeratora.
 
Na koniec pamiętajmy więc, że kierujący rowerem lub motorowerem, który nie ukończył 18 lat musi posiadać kartę rowerową, o którą może ubiegać się każdy, kto ukończył 10 lat lub motorowerowej – po ukończeniu 13 roku życia. Co innego z dorosłymi – ustawodawca stwierdził, że nie mają oni obowiązku posiadania karty rowerowej ani motorowerowej (art. 87 pkt 3 kodeksu drogowego stanowi: "Nie wymaga się uprawnienia do kierowania rowerem, motorowerem lub pojazdem zaprzęgowym od osoby, która ukończyła 18 lat).
 

 

Inne

Ciekawe artykuły