REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Spotkanie z ambasadorem Białorusi w RP

 We wtorek (15.02.2011 r.) w siedzibie Urzędu Miasta Zgierza miało miejsce spotkanie z wiceambasadorem Republiki Białorusi w RP Wasilijem Czernikiem. Wizyta poświęcona była sprawom kulturalno-gospodarczym oraz pogłębieniu współpracy pomiędzy Polską i Białorusią.

Celem spotkania, zorganizowanego z inicjatywy Prezydent Miasta Zgierza, dr Iwony Wieczorek, było wstępne robocze nawiązanie stosunków z Republiką Białorusi.

15 lutego 2011 r. spotkali się przedstawiciele organizacji gospodarczych (prezes zgierskiego oddziału ŁIPH, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, prezes przedsiębiorstwa PIAS w Zgierzu, właścicielka Fabryki Rajstop Adrian w Zgierzu), społecznych (przedstawiciel Rady Organizacji Pozarządowych) i kulturalnych (dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury), przewodniczący Rady Miasta Zgierza, wójt gminy Zgierz – Zdzisław Rembisz, sekretarz powiatu zgierskiego, oraz przedstawiciele mediów. Gościem specjalnym był wiceambasador Republiki Białoruś w RP – Wasilij Czernik.
 
Wasilij Czernik nie poruszał w swoich wypowiedziach tematów politycznych. Wspominał o tradycjach kontaktów gospodarczych pomiędzy naszymi krajami, o wymianach kulturalnych i młodzieżowych, o możliwościach nawiązania współpracy w dziedzinie miast partnerskich. Odpowiadał na pytania przedsiębiorców dotyczące problematyki płatniczej pomiędzy naszymi krajami oraz problematyki wizowej. Nawiązał do zaawansowania prac wicepremiera Pawlaka we Wspólnej Polsko-Białoruskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej. Przypomniał, iż wymiana handlowa pomiędzy naszymi krajami to około 2 mld dolarów rocznie obrotu. Spotkanie było o tyle owocne, iż ze strony pana ambasadora padły deklaracje współpracy z miastem i jego przedstawicielami. Rozwianych zostało wiele wątpliwości zgłaszanych przez środowiska gospodarcze, które bardzo zainteresowane współpracą, aczkolwiek wyrażające obawy, co do obecnej sytuacji na Białorusi, oczekiwały jasnego stanowiska przedstawiciela tego kraju, co też zostało dokonane.
 
Prezydent Zgierza, Iwona Wieczorek wyraziła chęć współpracy gospodarczej naszego miasta z Białorusią oraz nawiązywania kontaktów wartościowych dla środowisk młodzieżowych oraz wymiany studentów. Podkreśliła przy tym otwartość Zgierza na inwestorów z zewnątrz. – Będę starała się zrobić wszystko, aby otwierać się na wspólpracę międzynarodową, gdyż wspólczesny rynek to w głównej mierze rynek globlany. Jako miasto musimy przedstawić konkukrecyjną ofertę. Jesteśmy skazani na osiągnięcie skucesu – powiedziała Iwona WieczorekWójt gminy Zgierz Zdzisław Rembisz wskazał z kolei na wartościowe położenie oraz atrakcyjności terenów gminy Zgierz. 
 
Zgierscy Urzędnicy starając się jak najlepiej podjąć gościa nie nawiązywali do sytuacji politycznej na Białorusi oraz na szczeblu międzynarodowym. Tymczasem wciąż jest ona napięta. W czasie kiedy w Zgierzu rozmawiano o współpracy kulturalno-gospodarczej premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Węgier i Słowacji), a także szefowie rządów Niemiec, Austrii i Ukrainy potępili w Bratysławie represje reżimu Alaksandra Łukaszenki w stosunku do demokratycznej opozycji na Białorusi. 
 
Dla wszystkich Białorusinów jest ważne, że nie zapominamy kilka miesięcy po wyborach – jeśli tak można nazwać farsę, jaka miała miejsce na Białorusi – że pamiętamy. Dzisiaj premierzy zgromadzeni w Bratysławie dają wyraźny znak, że Europejczycy, którzy za swoje przekonania siedzą w więzieniach, gdziekolwiek żyją, mogą liczyć także na naszą solidarność – powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej. 
 

 

Inne

Ciekawe artykuły

Wagi kontrolne w przemyśle i na produkcji

Za każdym produktem, który trafia do naszych rąk, stoi skomplikowany proces produkcji. Za jego sprawą surowce zamieniają się w gotowe do użytku przedmioty, które spełniają