REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Strażnicy wyruszają na drogi uzbrojeni w fotoradar

24 listopada 2011 r. na terenie Zgierza zostały ustawione pierwsze znaki drogowe D-51 „automatyczna kontrola prędkości”. Oznacza, to że na wskazanych odcinkach pojawiać się mogą przenośne urządzenia rejestrujące prędkość pojazdów.
 
Pod znakami umieszczone zostały tabliczki informujące o długości odcinka drogi, na której obowiązuje okresowa kontrola prędkości. Znaki jako pierwsze pojawiły się na drogach powiatowych, tj. ul. Gałczyńskiego, Konstantynowskiej, Szczawińskiej, Piłsudskiego, Łagiewnickiej i Wiosny Ludów. Straż Miejska w Zgierzu, która wnioskowała o postawienie znaków, zamierza wykorzystać możliwości jakie dają i już zapowiada wzmożone kontrole ruchu drogowego z użyciem urządzenia rejestrującego.
 
Przenośny fotoradar Multanova 6F będący w posiadaniu Straży Miejskiej w Zgierzu do niedawna pozostawał nieużywany. Znaki D-51, oznaczające możliwość pomiaru prędkości są warunkiem koniecznym, aby pomiar mógł być dokonywany. Dotychczas ich brak w Zgierzu oznaczał, że kierowcy mogli dociskać pedał gazu bez obaw.
 
Docelowo pomiar ma być dokonywany w 31 miejscach, które zostały uzgodnione z Policją.
 
Znaki D-51 staną również na pewno na drogach krajowych nr 1 i 72, a także na drodze wojewódzkiej nr 702, a także na kilku ważniejszych ulicach miejskich, np. ul. Długiej, 1 Maja, Parzęczewskiej, Staffa i Tuwima. 
 
Wzięliśmy pod uwagę statystyki wypadków i kolizji drogowych. Zgodnie z danymi Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu to właśnie na tych drogach dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych, przy czym niechlubny prym wiedzie ul. Łódzka.  W dalszej kolejności są: ul. Piątkowska, Długa, 1 Maja – mówi Dariusz Bereżewski, Komendant Straży Miejskiej w Zgierzu. – Chcemy, aby fotoradar nie służył jako narzędzie do ściągania pieniędzy od kierowców, ale spełniał funkcję prewencyjną i przyczynił się do spadku liczby wypadków i kolizji na najważniejszych drogach w Zgierzu
 
Rzeczywiście statystyki ruchu drogowego na naszych drogach nie wyglądają najlepiej. Cały powiat zgierski plasuje się na drugim miejscu pod względem wypadków w województwie (zaraz po Łodzi). W samym Zgierzu doszło w 2010 r. do 41 wypadków. 
 
Urządzenie, które pojawi się już nie długo na ulicach Zgierza będzie dawało kierowcom przekraczającym dozwoloną prędkość margines w wys., co najmniej 10 km/h. A zatem, kierowca na terenie zabudowanym zostanie namierzony jeśli będzie poruszał się z prędkością 61 km/h.
 

Inne

Ciekawe artykuły

Przełom technologiczny w klasach szkolnych

Edukacja stoi przed wyzwaniem wdrażania technologii, które zrewolucjonizują sposób nauki i nauczania. Odpowiedzią na te potrzeby są pracownie terminalowe, które zyskują na popularności jako innowacyjne,

Rola Rodziców w nauce angielskiego dla dzieci

W pierwszych krokach edukacyjnej podróży swoich pociech ogromną rolę odgrywają rodzice. Dzięki nauce angielskiego dzieci zdobywają horyzonty, zyskują dostęp do szerszej kultury i komunikacji, a