1 lipca wraz z objęciem parafii św. Katarzyny przez nowego proboszcza rozpoczął się remont budowlano-konserwatorski attyki wieży kościoła farnego.
Prace wykonywane są w ramach I etapu zadania pn. "Wykonanie prac remontowo-konserwatorskich wieży Kościoła Farnego pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu wraz z przystosowaniem kondygnacji poziomu balkonów dla potrzeb platformy widokowej". Wykonawcą jest firma Torbud z Łodzi, która została wybrana w wyniku przetargu.
Zakres prac obejmuje: wzmocnienie i zszycie ścian attyki, rozbiórkę i rekonstrukcję górnej części zachodniej (tylnej) muru attyki, czyszczenie i odsalanie elewacji, uzupełnienie ubytków kształtek elewacyjnych, odtworzenie spoin, naprawę obróbek, hydrofobizację elewacji.
– Na razie stawiane są rusztowania włącznie z platformą, na której będzie można rozpocząć już sam remont, bowiem remont dotyczy tylko tej górnej części wieży, czyli to co jest czterema wieżyczkami i okalającymi obmurowaniami. Sam remont będzie polegał na uzupełnieniach, ale i przebudowie murów okalających na samej górze – mówi ks. proboszcz Andrzej Chmielewski i dodaje, że prawdopodobnie, jeśli warunki pogodowe na to pozwolą prace mogą zakończyć się wraz z końcem września. Jeśli z kolei aura okaże się niesprzyjająca, ostateczny termin wykonania prac przewidziany jest na koniec listopada.
W środę 18 lipca przed kościołem pojawił się potężny dźwig, który miał na celu umiejscowienie platformy, na której będą montowane dalsze rusztowania do remontu.
Łączny koszt prac wynosi ok. 200 tys. zł, z czego 123 tys. zł to środki parafii, a 77 tys. wynosi dotacja z Urzędu Miasta Zgierza. Remont jest dofinansowany ze środków publicznych, ponieważ kościół znajduje się w rejestrze obiektów zabytkowych.
Na czas prac w ciągu tygodnia zamknięte są wszystkie wejścia do kościoła od strony pl. Jana Pawła II. Czynne jest jedynie wejście od zakrystii. W niedziele oraz święta wiernym udostępniane jest wejście od strony bocznej lewej nawy.