REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Toczenie CNC: precyzyjna obróbka dla wymagających projektów

Obróbka metalu metodą toczenia znana była już fachowcom ze starożytnego Egiptu, gdzie operatorem i napędem „tokarki” jednocześnie był… człowiek. Obecnie toczenie metalowych przedmiotów nie wymaga już nadludzkiego wysiłku, lecz obycia w świecie cyfrowych technologii — maszyny tokarskie są w pełni skomputeryzowane i umożliwiają osiągnięcie precyzji, o jakiej przed wiekami można było pomarzyć. Jak przebiega współczesny proces toczenia metali? O tym opowiemy w dzisiejszym tekście.

Na czym polega toczenie…

Toczenie można bez dwóch zdań nazwać jedną z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki metalu. Polega ono na skrawaniu powierzchni materiału obracającego się wokół własnej osi przy pomocy noży tokarskich. Metodę toczenia z reguły wykorzystuje się przy obróbce elementów kulistych, walcowych lub stożkowych — po zakończonej pracy z tokarki możemy wyjąć więc cylindry, pierścienie, śruby czy osie.

A jak przebiega właściwy proces toczenia? Nie jest on wcale skomplikowany. Poddawany obróbce materiał umieszcza się w uchwycie („kłach”) tokarki, po czym wprawia w ruch obrotowy. W tym samym czasie pracę rozpoczyna nóż tokarski (może być ich nawet kilka), posuwający się ruchem liniowym równolegle do osi obrotu obrabianego przedmiotu bądź prostopadle do niej. Zadaniem noży jest skrawanie zewnętrznych warstw metalu w taki sposób, aby ze wsadzonego do tokarki materiału uformował się zgodny z projektem przedmiot — o odpowiednim kształcie, wymiarach i gładkości.

Obróbka metodą toczenia wymaga ogromnej precyzji i dbałości o detale; dlatego w Hako Technology – obróbka stali czarnej, nierdzewnej, aluminium przeprowadzają ją wykwalifikowani tokarze przy współpracy z niezawodnym systemem komputerowym CNC — który teraz spróbujemy przybliżyć!

… i jaką rolę odgrywa komputer?

Tokarki CNC działają w dokładnie taki sam sposób, jak tradycyjne maszyny — sekret tkwi w tym, że są sterowane przez system CNC — czyli układ sterowania numerycznego. 

Sercem nowoczesnej tokarki jest sterownik logiczny PLC; steruje on obrabiarką na podstawie wprowadzonego do mikrokomputera numerycznego układu współrzędnych, będącego dla maszyny swoistą „mapą” projektu, która wytycza jej następujące po sobie sekwencje ruchów noży i obrotów materiału. Sterownik na bieżąco porównuje zaprogramowane dane z rzeczywistym statusem elementów ruchomych, dzięki czemu może błyskawicznie dokonywać korekt ich ustawienia.

A zatem — praca operatora tokarki CNC sprowadza się jedynie do przygotowania maszyny oraz materiału, zaprogramowania mikrokomputera i… naciśnięcia przycisku „Start”! Toczenie CNC – Hako Technology pozwala uniknąć niemal wszystkich potencjalnych „błędów ludzkich” — proces obróbki staje się dzięki temu niezawodny i powtarzalny — każdy obrobiony element będzie identyczny! Możliwości układu CNC pozwalają na wytworzenie dowolnego kształtu z precyzją sięgającą setnych części milimetra; wystarczy, że przygotujemy projekt w programie typu CAD/CAM i wygenerujemy go w języku programowania tokarki — resztą zajmie się komputer!

Inne

Ciekawe artykuły

Trendy w projektowaniu wnętrz na 2025 rok

Od dłuższego czasu w projektowaniu wnętrz utrzymuje się wiele trendów, takich jak zamiłowanie do minimalizmu, jasnych kolorów czy naturalności. Zdarzają się jednak też takie, które