REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

UL980, czyli międzykontynentalny korytarz nad Zgierzem

Każdy z nas patrząc w niebo widuje nierzadko w pogodny dzień piękne smugi kondensacyjne na których przodzie widniej mała czarna kropka. To nic innego jak samolot pasażerski na wysokości przelotowej. Wieczorami można podziwiać piękne smugi na tle zachodzącego słońca. Każdy samolot lecący ze smugą przeciętnie porusza się na wysokości od 30000 stóp i niżej (9,1 km) do nawet 40000 stóp i wyżej (12,2 km) nad ziemią. 

Samoloty pasażerskie latają w ściśle określonych korytarzach powietrznych. Nad Zgierzem przechodzi jeden z takich korytarzy – korytarz transkontynentalny – UL980. Latają w nim przeważnie takie maszyny jak Boeingi 747, 737, 757, 767, Airbusy A320, A330 a nawet największy pasażerski świata – Aribus A380 w różnych barwach.
 
Obserwacja takich samolotów jest możliwa tylko i wyłącznie przy użyciu lornetki, a fotografowanie – przy użyciu ogniskowej 250 mm i więcej. Przy mniejszej ogniskowej możemy mieć problem z rozpoznaniem maszyny, a także linii którą obsługuje. 
 
Trzeba powiedzieć, że obserwacja jak i fotografia samolotów na wysokościach jest bardzo wciągająca. Siedząc na balkonie można podejrzeć bliżej samolot lecący np. z Londyńskiego Heathrow do Sydney. Wszystkim gorąco polecamy obserwacje nieba i samolotów na wysokościach przelotowych.
 
Na zdjęciach: Boeing 747-400 Thai Airways, Airbus A380-800 Fly Emirates, Boeing 747-400 Global Supply Systems, Airbus A380-800 Qantas Airlines.
 

 

Inne

Ciekawe artykuły

Jak wybrać biuro księgowe

Wielu przedsiębiorców prowadzi swoją księgowość samodzielnie. Wymaga to jednak nauki księgowości krok po kroku, a przede wszystkim czasu, który można przeznaczyć na dodatkowy projekt lub