REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Ulica alternatywna

Ulica Alternatywna – przestrzeń dla różnorodności w Wielokulturowym Zgierzu, projekt realizowany w ramach Programu „Młodzież w działaniu” to połączenie działań w przestrzeni publicznej – malowanie muralu z szerzeniem wiedzy na temat różnorodności kulturowej.

W ramach realizowanego do czerwca projektu odbędą się warsztaty z zakresu praw człowieka, projektowania i realizacji muralu, a  także zajęcia „Moje miejsce” z dziećmi z świetlicy środowiskowej. Finałem projektu będzie Żywa Biblioteka zrealizowana w Parku Miejskim w Zgierzu. 

Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz po raz kolejny sięga po tematy związane z równością, a także miejscem sztuki w przestrzeni publicznej. „Ulica Alternatywna…” to odpowiedź na ciekawość kulturową młodzieży zgłaszaną w czasie poprzednich projektów „chcemy religioznawstwa, a nie religii”. W ramach projektu przygotowywana jest Żywa Biblioteka – spotkanie, w czasie którego można "face to face" spotkać przedstawicieli innych wyznań, etniczności, przekonań i uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania – w co wierzą, jak celebrują swoje wartości, jakie są ich rytuały, z czym mierzy się przedstawiciel/przedstawicielka grupy  zaszufladkowanej przez naszą kulturę jako mniejszość.

Obok prac nad przygotowaniem Żywej Biblioteki, w ramach projektu zrealizowany zostanie mural w Parku Miejskim. Do prac plastycznych związanych z refleksją na temat przestrzeni miejskiej zaproszeni zostali również najmłodsi – dzieci z Świetlicy Środowiskowej „Wesoła Gromada”. Przygotują oni prace plastyczne „Moje miejsce”. Prace przedstawiające ulubione miejsca w Zgierzu posłużą jako kanwa do stworzenia pocztówek.
 

Dla osób, które zechcą zaangażować się w przygotowanie „Żywej Biblioteki” przygotowane są warsztaty na temat praw człowieka, równości, zasad funkcjonowania tej formy edukacyjnej.
„Ulica Alternatywna” to również projekcje filmów traktujących o sztuce ulicznej, twórcach związanych z tym nurtem. Projekt sfinansowano z środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Młodzież w działaniu”.
 
Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz, realizator projektu Ulica Alternatywna – przestrzeń dla różnorodności w Wielokulturowym Zgierzu zaprasza do współpracy osoby zainteresowane działaniami artystycznymi w przestrzeni miejskiej, a także wszystkich tych, którzy chcą poszerzyć wiedzę w zakresie praw człowieka, wielokulturowości i podjąć z nami wyzwanie realizacji pierwszej w Zgierzu Żywej Biblioteki.
 
OFERUJEMY:
1. warsztaty graffiti oraz udział w wykonaniu muralu w Parku Miejskim w Zgierzu,
2. warsztaty na temat praw człowieka oraz udział w realizacji Żywej Biblioteki.
Udział w zajęciach nieodpłatny, limit miejsc: 15 osób-warsztaty graffiti, 18 osób – prawa człowieka.
ZAPEWNIAMY:
– możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności pod okiem profesjonalnych trenerów/trenerek,
– certyfikaty uczestnictwa w zajęciach, materiały szkoleniowe,
– twórczą, przyjazną atmosferę, 
– pyszną kawę/herbatę i wegetariańskie przekąski!
 
Zajęcia ruszają w styczniu 2012 roku (warsztaty), malowanie muralu i Żywa Biblioteka zaplanowane są na wiosnę 2012 roku. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu mailowego: [email protected]
 
Działania sfinansowane z środków Unii Europejskiej, Programu Młodzież w działaniu.
 

Inne

Ciekawe artykuły