REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wieści z projektu Apetyt na Kulturę

Projekt „Apetyt na kulturę” realizowany w ramach Programu „Seniorzy w Akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności osiągnął „półmetek”. Za nami spotkania z kulturą żydowską, polską, arabską. Dla realizatorów – Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Stowarzyszenia Wielokulturowy Zgierz to moment autorefleksji na temat prowadzonych działań.

W ramach „Apetytu na kulturę” zaproponowano zgierzanom i zgierzankom udział w międzygeneracyjnych warsztatach kulinarnych. W czasie zajęć przy wsparciu ekspertów wypiekano słodkości charakterystyczne dla danych kultur. W czasie warsztatów z kultury żydowskiej przygotowano chały szabasowe, rogaliki z miodem i orzechami oraz kugel marchwiowy, hasłem warsztatów polskich były ‘baby, babki i babeczki’ – przygotowano baby gotowane, pieczone, babeczki z kremem budyniowym, owocami i galaretką oraz specjał jednej z animatorek projektu, p. Uli Grzelązki  – mini babeczki z kremem ciasteczkowym pod glazurą czekoladową. Już w najbliższą środę panie z Oddziału Ligii Muzułmańskiej będą uczyć jak wykonać słodkości w arabskim stylu. 

Degustacje słodkości odbywały się w czasie spotkań otwartych, uświetniały spotkania z filmem/wykładem. Motywem przewodnim dla tych spotkań jest sytuacja kobiet w wybranych kulturach.
 
Wielką wartością projektu są osoby prowadzące poszczególne zajęcia. Organizatorkom udało się pozyskać do projektu ekspertów –  osoby które są przedstawicielami/przedstawicielkami wybranych kultur. Nie byłoby to możliwe bez współpracy ze Stowarzyszeniem Ethnos z Łodzi. Dzięki temu sympatycy projektu mają szansę zetknąć się z wybraną rzeczywistością poznając jej stronę praktyczną a nie tylko naukową teorię. Autorki „Apetytu na kulturę” cieszą się, że ich projekt daje szansę spotkań międzykulturowych, przybliżenia do różnorodnych wartości, obyczajów. 
 
Frekwencja podczas wykładów i pokazów filmowych świadczy o tym, że propozycja przypadła do gustu zgierzanom i zgierzankom. Każde z zaproponowanych wydarzeń gromadzi na sali ok. 60 osób.
 
 
Jednym z celów projektu jest próba weryfikacji stereotypów na temat ‘obcości’. To zadanie niezwykle trudne, zwłaszcza, że wybrane przez autorki kultury, to te, które wzbudzają wiele kontrowersji, a większość z nas posiada wdrukowane głęboko stereotypy. Rolą spotkań jest zadanie sobie przez słuchacza/słuchaczkę pytań skąd posiada wiedzę na temat danej kultury – czy pochodzi ona z mediów, czy budują ją potoczne "zasłyszane" informacje, czy zasadne jest używanie generalizacji "wszyscy Żydzi/ Muzułmanie/ Romowie są…". Dzięki projektowi depozytariusze tych kultur mogą opowiedzieć o sobie, a każda osoba uczestnicząca w spotkaniu zapytać, podzielić się swoimi wątpliwościami. 
 
Przed uczestnikami i sympatykami „Apetytu na kulturę” jeszcze sporo kulturalnych i kulinarnych atrakcji. 17 listopada o godz. 17:00 spotkanie filmowe oraz degustacja w ramach cyklu „Kultura arabska” w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ulicy Łódzkiej. 
 
8 grudnia w Muzeum Miasta Zgierza o godz. 17:00 odbędzie się Spotkanie Świąteczne nawiązujące do Kresów Wschodnich. 
11 i 19 stycznia 2012 roku odbędą się wykłady, projekcje filmowe z zakresu kultury wybranej przez uczestników i uczestniczki projektu. Finałowe spotkanie zaplanowano na 8 marca. Symbolicznie, w Dniu Kobiet zakończymy „Apetyt na kulturę”, który przybliżał historie kobiet z różnych stron świata, różnych wyznań, grup etnicznych. Będą słodkości, uroczyste wręczenie dyplomów, a także prezentacja broszurki z przepisami zebranymi w czasie Projektu. Dobry odbiór zaproponowanych działań, duże zainteresowanie zgierzanek i zgierzan pozwala wierzyć, że rozbudzony „Apetyt na kulturę”, będzie zaspokajany kolejnymi działaniami organizacji.
 
 
 

Inne

Ciekawe artykuły