REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wieści z projektu Apetyt na Kulturę

Projekt „Apetyt na kulturę” realizowany w ramach Programu „Seniorzy w Akcji” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności osiągnął „półmetek”. Za nami spotkania z kulturą żydowską, polską, arabską. Dla realizatorów – Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Stowarzyszenia Wielokulturowy Zgierz to moment autorefleksji na temat prowadzonych działań.

W ramach „Apetytu na kulturę” zaproponowano zgierzanom i zgierzankom udział w międzygeneracyjnych warsztatach kulinarnych. W czasie zajęć przy wsparciu ekspertów wypiekano słodkości charakterystyczne dla danych kultur. W czasie warsztatów z kultury żydowskiej przygotowano chały szabasowe, rogaliki z miodem i orzechami oraz kugel marchwiowy, hasłem warsztatów polskich były ‘baby, babki i babeczki’ – przygotowano baby gotowane, pieczone, babeczki z kremem budyniowym, owocami i galaretką oraz specjał jednej z animatorek projektu, p. Uli Grzelązki  – mini babeczki z kremem ciasteczkowym pod glazurą czekoladową. Już w najbliższą środę panie z Oddziału Ligii Muzułmańskiej będą uczyć jak wykonać słodkości w arabskim stylu. 

Degustacje słodkości odbywały się w czasie spotkań otwartych, uświetniały spotkania z filmem/wykładem. Motywem przewodnim dla tych spotkań jest sytuacja kobiet w wybranych kulturach.
 
Wielką wartością projektu są osoby prowadzące poszczególne zajęcia. Organizatorkom udało się pozyskać do projektu ekspertów –  osoby które są przedstawicielami/przedstawicielkami wybranych kultur. Nie byłoby to możliwe bez współpracy ze Stowarzyszeniem Ethnos z Łodzi. Dzięki temu sympatycy projektu mają szansę zetknąć się z wybraną rzeczywistością poznając jej stronę praktyczną a nie tylko naukową teorię. Autorki „Apetytu na kulturę” cieszą się, że ich projekt daje szansę spotkań międzykulturowych, przybliżenia do różnorodnych wartości, obyczajów. 
 
Frekwencja podczas wykładów i pokazów filmowych świadczy o tym, że propozycja przypadła do gustu zgierzanom i zgierzankom. Każde z zaproponowanych wydarzeń gromadzi na sali ok. 60 osób.
 
 
Jednym z celów projektu jest próba weryfikacji stereotypów na temat ‘obcości’. To zadanie niezwykle trudne, zwłaszcza, że wybrane przez autorki kultury, to te, które wzbudzają wiele kontrowersji, a większość z nas posiada wdrukowane głęboko stereotypy. Rolą spotkań jest zadanie sobie przez słuchacza/słuchaczkę pytań skąd posiada wiedzę na temat danej kultury – czy pochodzi ona z mediów, czy budują ją potoczne "zasłyszane" informacje, czy zasadne jest używanie generalizacji "wszyscy Żydzi/ Muzułmanie/ Romowie są…". Dzięki projektowi depozytariusze tych kultur mogą opowiedzieć o sobie, a każda osoba uczestnicząca w spotkaniu zapytać, podzielić się swoimi wątpliwościami. 
 
Przed uczestnikami i sympatykami „Apetytu na kulturę” jeszcze sporo kulturalnych i kulinarnych atrakcji. 17 listopada o godz. 17:00 spotkanie filmowe oraz degustacja w ramach cyklu „Kultura arabska” w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ulicy Łódzkiej. 
 
8 grudnia w Muzeum Miasta Zgierza o godz. 17:00 odbędzie się Spotkanie Świąteczne nawiązujące do Kresów Wschodnich. 
11 i 19 stycznia 2012 roku odbędą się wykłady, projekcje filmowe z zakresu kultury wybranej przez uczestników i uczestniczki projektu. Finałowe spotkanie zaplanowano na 8 marca. Symbolicznie, w Dniu Kobiet zakończymy „Apetyt na kulturę”, który przybliżał historie kobiet z różnych stron świata, różnych wyznań, grup etnicznych. Będą słodkości, uroczyste wręczenie dyplomów, a także prezentacja broszurki z przepisami zebranymi w czasie Projektu. Dobry odbiór zaproponowanych działań, duże zainteresowanie zgierzanek i zgierzan pozwala wierzyć, że rozbudzony „Apetyt na kulturę”, będzie zaspokajany kolejnymi działaniami organizacji.
 
 
 

Inne

Ciekawe artykuły

Jak wybrać biuro księgowe

Wielu przedsiębiorców prowadzi swoją księgowość samodzielnie. Wymaga to jednak nauki księgowości krok po kroku, a przede wszystkim czasu, który można przeznaczyć na dodatkowy projekt lub